Anasayfa / Kısa Bilgi / Rezonans ve Tacoma Narrows Köprüsü

Rezonans ve Tacoma Narrows Köprüsü

Tacoma Narrows Köprüsü ve Rezonans

Tacoma Narrows Köprüsü Amerika Birleşik Devletlerinin Tacoma Eyaletinde 1940 yılında açıldı. Uzunluğu 853 metre olan köprü yapıldığı yıllarda Dünyanın 3. büyük köprüsü olma özelliğini gösteriyordu. Ancak köprü açıldıktan kısa bir süre sonra (yaklaşık 4 ay) sonra yıkıldı. Yıkılma sebebi olarak çeşitli mühendislik hatalarından bahsedilebilir. Örneğin köprünün uzunluğuna karşın genişliğinin dar olması, köprünün yapımında kullanılan levhaların rüzgarı geçirmeyecek tarzda yapılması söylenebilir.

Rezonans Nedir?

Rezonans bir dalganın frekansının bir maddenin frekansına eşit olması durumuna rezonans denir.

Köprünün ilginç olması sağlayan ise ufak bir rüzgarda bile sallanmaya başlamasıdır. Köprü rüzgarla birlikte salınım yapmaya başlıyor bunun nedeni ise köprünün doğal frekansının rüzgarın frekansına yakın olması eğer bir maddenin doğal frekansına eşit frekansta dışardan bir dalga oluşturulursa madde de bu dalga ile birlikte titreşmeye başlar. Bu olaya benzer diğer örnek ses dalgaları üretmede kullanılan diapozon. Özdeş iki diapozon alınıp birisi ile titreşim oluşturacak olursak yanındaki diğer diapozonda titreşmeye başlar ve ses çıkarır.

Rezonansa verebileceğimiz bir diğer örnekte bir boru ucuna takılmış farklı uzunluklardaki iplere asılı kütleler. Bu kütlelerden A cismine salınım yaptırıldığında boru tarafından bu salınımlar diğer kütlelere de ulaştırılır ve bu kütlelerde salınmaya başlayacaktır. Ancak A ile uzunluğu ile aynı olan C nin genliğinin A nın genliğine daha yakın olmasıdır.

Tacoma Narrows köprüsü videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Benzer Konu

Asitler ve Bazlar Özellikleri

Asit ve Bazların genel özellikleri konu özeti Suda çözündüklerinde (sulu çözeltilerine) hidrojen iyonu (H+) veren bileşiklere asit denir. Baz suda çözündük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.