Anasayfa / Kısa Bilgi / Polis Radarlarının Çalışma Prensibi

Polis Radarlarının Çalışma Prensibi

Polis radarının çalışma prensibi nedir? Polis radarları aracın hızını nasıl tespit eder? Polis radarlarının kullandığı dalga hangisidir?

İngilizce adı Radio Detection And Ranging (RADAR) olan radarlar bir aracın hızını tespit etmede veya bir aracın yerini tespit etmede kullanılan cihazlardır. Radarların çalışma prensibini anlamak için öncelikle Doppler etkisini anlamak gerekiyor. İsterseniz önce bunu biraz açıklayalım.

Doppler Etkisi Nedir?

Doppler etkisi bir kaynaktan çıkan dalgaların alıcı tarafından frekansının farklı algılanması olayıdır. Kaynak 200 Hz frekanslı dalga ürettiğini varsayarsak alıcının bu frekansı 200 den büyük veya 200 den küçük algılanması olayıdır. Bunun temel sebebide kaynağın veya alıcının birbirlerine göre hareket durumlarıdır. Kaynak ve alıcı birbirinden uzaklaşıyorsa kaynak tarafından gönderilen dalgaların frekansı alıcı tarafından daha küçük olarak ölçülür.

Örneğin yukarıdaki olay sesin doppler etksine örnek olarak verebiliriz. Kaynağın hareketine göre A kişisi sesin frekansını düşük frekanslı olarak (kalın ses), B kişisi Yüksek frekanslı (ince ses) olarak algılar.

Doppler etkisinin farklı şekilde ortaya çıkışlarından biride yukarıdaki gibidir. Bu seferde kaynak hareketsiz ve alıcılar hareketli ise alıcıların ölçtükleri frekanslar birbirinden farklıdır. Örneğin B kişisi ambulansın sesini daha yüksek frekanslı duyarken (ince ses), A nın duyduğu ses ise ambulansın sesinin frekansından küçüktür (kalın ses).

Radar sisteminin çalışmasıda yukarıdaki örneğe benzer polis aracından üretilen dalgalar araçlara çarpar. Araçların algıladığı rekans polis aracından üretilen frekanstan farklı olacaktır.

RADAR HANGİ DALGA İLE ÇALIŞIR

Polis radarlarında kullanılan dalga çeşidi elektromanyetik dalgadır. Polis aracı içerisindeki cihazda üretilen elektromanyetik dalgalar (radyodalgası) araca çarptıktan sonra yansıyıp tekrar döner. Polis aracındaki alıcı tarafından yansıyıp gelen dalgaların frekansı ölçülür. Aracın hızı ne kadar fazla ise yansıyıp gelen elektromanyetik dalgaların frekansı o kadar büyük olacaktır. Frekansın büyüklüğüne göre aracın hızının büyüklüğü tespit edilmiş olur.

Benzer Konu

Elektromanyetik Dalgalar

Elektromanyetik dalgalar nelerdir, dalga boylarına göre sıralaması nasıldır, radyo dalgaları, , mikrodalga, kızıl ötesi ışınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.