Anasayfa / Kısa Bilgi / Galvanizma Nedir?

Galvanizma Nedir?

Galvanizma Nedir?

Demir çelik gibi metaller paslanmaya karşı galvanize edilirler. Bu, yüzeylerin ince bir çinko ile kaplamadan ibarettir. Buna dilimizde çinko kaplamada denir. Çinko kaplama işleri özellikle bıçak, oluklu saçlar gibi eşyalara yapılır. Kaplamada eşyalar eritilmiş çinko içine daldırılarak kaplanır.

Çinko, demirden daha aktif bir elemen olmakla beraber, havanın oksijeni ile çok daha dayanıklı bir oksit tabakasıyla kaplanır ve üstteki çinko kaplamayı, hem de altındaki metal cismi paslanmaktan korur. Kaplamalı kısımlar kazınıp dökülmediği sürece kaplama yıpranmaz.

Galvaniz maddeye paslanmaması için yaptırılan kaplama demektir.

Galvaniz yöntemleri nelerdir?

Sıcak daldırma galvaniz çeliği korumak için yapılan en iyi yöntemdir.Demir ve çeliğin sıcak çinko havuzuna daldırmasıyla yapılır. Bunun sonucunda kaplanan maddenin üzerinde çok ince boyutda kaplama oluşur. Sıcak daldırma yöntemiyle yapılan galvaniz işlemi uzun yıllar maddenin paslanmadan korunmasını sağlar.

Galvanizleme yada diğer adıyla kaplama yapmanın tarihçesi:

Kayıtlara geçen erimiş çinko ocağına demirin batırılması yöntemiyle yapılan ilk resmi çinko kaplama deneyi Fransız Kimyager P.J. Malouın tarafından 1742 yılında yapılmış ve fransız Kraliyet Akademisine sunulmuştur.

1836 yılında ise bir başka fransız kimyacı Stanilaus Tranquille Modeste Sorel çinko yoluyla demir kaplama ve % 9 sülfürik asit ile temizleme ve amonyum klorür ile yüzey hazırlama yöntemlerinin patentini almıştır.Bir yıl sonra 1837 yılında İngiliz Patent enstitüsü bu yöntemi onayladı.1850 yılnda ingiliz galvanizl endüstrisi 10.000 ton yıl galvanizleme gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.