Anasayfa / Hayvanlar Alemi / Kovanı Koruyanlar: Gardiyan Arılar

Kovanı Koruyanlar: Gardiyan Arılar

Kovanı Koruyanlar: GARDİYAN ARILAR

                                     arılar

Kovandan bal çalmaya çalışan böcekler öldürülemezlerse tutuklanıp hapsediliyor.

Almanya’nın Martin Luther Üniversitesi’nden Peter Neumann ve meslektaşları 57 gün boyunca Güney Afrika’da yaşayan bal arılarını incelediler. Gördükleri karşısında oldukça şaşırdılar. Arılar kovanlarına tecavüz edip, ballarını çalan kovan asalağı bir tür böceği (Aethina tumida) yakalayıp hapsediyorlardı. Uyguladıkları hapsetme politikası sayesinde asalakların kovana zarar vermesini başarılı bir şekilde önlemiş oluyorlar. Tecavüzle birlikte tam bir takım çalışması sergileyen bal arıları, asalak böceklerin önce etrafını kuşatıyor, onları kovanın bir köşesine sıkıştırdıktan sonra, etraflarını hemen donan ağaç sütüyle çeviriyorlar. Bir süre sonra hapsedilen böcekler açlıktan ölüyorlar.

Arıların hırsızları hapsetmekten başka daha etkili bir savunmaları bulunmuyor. Neumann bunun nedenini şöyle açıklıyor: “bu kovan asalağı böcekler birer tank gibiler, kalın zırhları onları arıların öldürücü iğnelerine karşı koruyor”. İşte bu nedenle arılar için düşmanlarını hapsetmek tek mantıklı çözüm.

Eğer asalak böceklerin sayısı fazla ise, hapiste bir mahkum ayaklanması kaçınılmaz oluyor. Ancak gardiyan arılar kısa süreli de olsa bu kontrol sayesinde vakit kazanmış oluyorlar. Kraliçe arıyı “bir an önce kovanı terk etmemiz gerek” diye uyaran gardiyanlar, arı larvalarının güvenli nakline fırsat tanımış oluyorlar. 

KAYNAK:Doğa bilimleri derneği

 

Benzer Konu

kanarya bitkisi

Kanarya Bitkisi ve Antifriz Sistemi

KANARYA BİTKİSİ VE ANTİFRİZ SİSTEMİ İnsanların belirli teknik imkanlara sahip olmadan yaşayamayacakları kadar tehlikeli coğrafi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.