Anasayfa / Buluşlar ve İcatlar / Vücut Dilini Okuyan Bilgisayarlar

Vücut Dilini Okuyan Bilgisayarlar

Eskiden bilgisayarlarla iletişimi klavye ve fare aracılığıyla yaparken artık dokunma ve sese duyarlılık sayesinde bir adım daha öteye gitmiş bulunmaktayız. Peki, daha da öteye gidebilir miyiz? Bilgisayarlar vücut duruşumuzu, yürüyüşümüzü, jest ve mimiklerimizdenne hissettiğimizi anlayabilir mi? Avrupa Ortaklığı Araştırmacıları bilgisayarların bunu yapabileceğini düşünüyor ve bu konuda çeşitli uygulama alanları sunuyor. Bunların ilki, kalabalık mekanlarda güvenliği sağlamak olabilir.

Havaalanı, alışveriş merkezi ya da bir yürüyen merdiven gibi kalabalık ortamda gidişatın kontrol edilmesi akla ilk gelen konular. Bilgisayarın vücut dilini okuma işlemi 3 basamaktan oluşuyor. İlk basamak, şekillerin ve hareketlerin matematiksel tanımı. İkinci basamak, matematiksel tanımlamaların; kalabalık yoğunluğu, hız ve yön olarak incelenmesi. Son basamak ise anormal durumların tespiti.

Ekip, çalışma prensibini bir örnekle açıklıyor:

Yürüyen merdivendeki insanların güvenliğini sağlamak için öncelikle yürüyen merdivenin ve insanların       bilgisayar tarafından tanınması gerekir. Bunun için alışveriş merkezine konulan bir kamera işimizi görür. Yürüyen merdivenin hızı, doğrultusu ve birim alandaki insan yoğunluğu da bellidir. Birinin takılıp düşmesi durumunda o bölgedeki insan yoğunluğu artar ve anormal durum ortaya çıkar. Burada bilgisayarın devreye girip bu anormal olayı algılayıp, önlemi alması gerekiyor. Güvenlik dışındaki uygulama alanı ise insan davranışlarının kalabalık ortamlarda izlenmesi. Müşteri hareketleri, mağazanın önünden geçen ve içeride gezen müşteri olmak üzere iki şekilde incelenebilir. Özellikle modayla yakından ilgili olan mağazalar müşterileri içeri nasıl çekebileceklerini tespit etmek için bu sistemi kullanabilir. İçerideki müşterinin de ilgisini hangi reyonların çektiği ve müşterinin mağazanın içinde hangi güzergâhta dolaştığı tespit edilerek en verimli düzen sağlanabilir. Müşteri hareketleri sadece gerçek
ortamda değil sanal ortamda da incelenebilir. Bunun için kullanıcı internet sitesini gezerken, kendi kamerası kullanılarak göz hareketleri takip edilebilir. Böylece ekranın en çok neresine baktığı, hangi sırayı takip ettiği tespit edilip web sitesi tasarımları geliştirilebilir. Uygulama alanlarının hepsi ilk bakışta, zekice düşünülmüş ve hayatı kolaylaştıran teknolojik gelişmeler gibi görünse de, acaba etik mi tartışmasını gündeme getiriyor.

Benzer Konu

Polis Radarlarının Çalışma Prensibi

Polis radarının çalışma prensibi nedir? Polis radarları aracın hızını nasıl tespit eder? Polis radarlarının kullandığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.