Anasayfa / Fen Konuları / Sesin Yüksekliği ve Şiddeti

Sesin Yüksekliği ve Şiddeti

Sesin Yüksekliği ve Şiddeti

ses-dalgasiBir telli müzik aletinde farklı uzunlukta teller vardır. Her birine dokunduğunuzda farklı ses verir tel kalınlaştıkça seste kalınlaşır. Sesin İnce veya kalın çıkmasına ses yüksekliği denir.

Frekans: Birim Zamanda üretilen ses dalgası sayısına sesin frekansı denir. Ses yüksekliği sesin frekansına bağlıdır. Frekans arttıkca sesin inceliği artar. Frekans azaldıkça sesin kalınlığı artar. Müzik aletlerindeki tellerin görevi farklı frekanslarda ses üretmektir. Frekansı yüksek olan sese Tiz ses, frekansı düşük olan sese Pes ses denir.

alcak-ve-yuksek-ses

Canlıların ses telleri birbirinden farklı olduğu için ürettikleri seslerin frekansları da farklı olur. Bir ayının çıkardığı ses Kalın(alçak) iken kedinin sesi ayının sesine göre daha incedir. (yüksek ses)

Yukarıdaki şekilde ayı ve kedinin 1 saniyede çıkardığı ses olarak düşünülürse Ayının 1 saniyede ürettiği ses dalgası sayısı 3 kedinin ürettiği ses dalgası sayısı 8 dir. Bu nedenle kedinin sesinin yüksekliği ayının sesinin yüksekliğinden fazladır.

Bayanların sesi erkeklerin sesine göre daha yüksek tir.

 

Tını: Farklı müzik aletlerinde aynı notalar çalınabilir ancak her müzik aletinin kendine özgü bir sesi vardır. Bu farklılığa Sesin tınısı denir. Örneğin Flütün çıkardığı ses ile Ney’in çıkardığı sesler birbirinden farklıdır.

Sesin Şiddeti: Kısık sesle konuşmak ile bağırarak konuşmak arasındaki farka sesin şiddeti denir. Birimi desibeldir(db). Ses dalgalarının genliği ile ilgili bir durumdur. Genliği fazla olan ses dalgasının şiddeti fazladır.

  Şekildeki A ve B ses dalgalarının genlikleri incelendiğinde A sesinin genliği B’ye göre daha fazladır. Bundan dolayı A sesi B’ye göre daha şiddetlidir. 

Benzer Konu

ses telleri

Sesin Yayılması

SESİN YAYILMASI: Gün içerisinde pek çok ses işitiriz. Sesleri birbirinden ayırt edebiliriz. Titreşen maddelerin ortama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.