Anasayfa / Fen Konuları / Beyaz Işık

Beyaz Işık

BEYAZ IŞIK

Güneş ışığı beyaz renkli olduğu halde nasıl oluyor da dünyamızda cisimler farklı renklerde görülüyor. Kışın kar yağdığında evlerin, ağaçların üzeri karla kaplanarak bembeyaz görülür. Acaba yeryüzünde tek tür madde olsaydı kar gibi tek renk mi görünürdü? Mars yüzeyinin kırmızı görünmesinin sebebi ne olabilir?  Ağaçların yapraklarının yeşil, meyvelerinin sarı, kırmızı, turuncu, renkli olması, havanın bazen mavi bazen kırmızı veya gri oluşu, denizin suyunun derinleştikçe ve kirlendikçe renginin değişik görünmesinin nedeni ne olabilir?

Sabun köpüğünde ışığın kırmızıdan mora kadar değişen renklerde görünmesinin sebebi ne olabilir? Yağmurlu havalarda güneş açtığında bazen havada renkli kuşağın gökkuşağı görülmesi, kristal avizenin renklere ayırması,yere dökülen benzinin üstündeki renklenme, sabun  köpüğündeki renklenme,beyaz ışığın renklere ayrıldığını gösterir.

 

Cisimlerin farklı renklerde görünmesinin nedeni güneş ışığının farklı cisimlerde farklı şekillerde soğurulması ve yansımasındadır.

Beyaz ışık renklere ayrılıyorsa bu renkleri birleştirerek beyaz ışık elde edilebilir mi? Bu sorunun yanıtını ünlü bilim insanı Newton renk çarkı yaparak vermiştir.

Newton, bir daireyi 60 derecelik 6 bölüme ayırarak her bölümü gökkuşağında gördüğü farklı renklere boyamış, çarkı hızlı döndürünce bu renklerin görünmediğini fark etmiştir. Bunu “beyaz ışık, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor renklerin birleşiminden oluşur.” şeklinde açıkladı.

Fener ışığını kartonun ortasındaki delikten prizmaya gönderirsek prizmada renklerine ayrılan ışık mercek ile toplanarak ekrandaki beyaz renkli bölge elde edilir. Beyaz ışık veren ampulün camı renkli selofan kâğıtları ile katlanarak renkli ışıklar elde edilebilir. Şekilde kırmızı, yeşil, mavi selofan kağıtları ile kırmızı, yeşil, mavi ışık elde edilmiştir. Selofan kâğıtları filtre görevini görür.

 

Görünür ışıktan kendi rengini ve ona yakın rengi geçiren diğerlerini soğuran cisimlere ışık filtresi denir.

—Görünür ışık renksiz pencere camından geçer.

 

—Görünür ışık renkli filtrelere gönderilirse filtrenin renginde ve ona yakın renkteki ışıklar geçer, diğerleri soğurulur.

 

-Sarı renkli filtreden sarı ve yeşil renkli ışıkla birlikte kırmızı renkli ışıkta geçer.Çünkü sarı,kırmızı ve yeşil ışığın karışımından oluşur.

 

 

 

Işık filtreleri ile elde edilen renkli ışıklar birbirleriyle kesişince yeni renkler oluşur.

Kırmızı, yeşil ve mavi renkteki ışıklar temel renklerdir. Bu renkteki ışıkların karışımı ile beyaz ışık oluşur.

 

Kırmızı ışık +Yeşil ışık+Mavi ışık=Beyaz ışık

Kırmızı ışık+Yeşil ışık+=Sarı ışık

Kırmızı ışık +Mavi ışık=Magenta ışık

Mavi ışık+Yeşil ışık=cyan siyah ışık

Karışımları beyazı veren renklere birbirinin tamamlayıcısı renkler denir. Renkli televizyonun ekranında görülen renkler üç temel renk olan kırmızı, yeşil ve mavi ışığın karışımları ile elde edilir.

Doğada canlılar düşmanlarından korunmak için kendi renklerini ortama uydurabilir ya da kendi rengindeki ortamda yaşarlar.Örneğin bukalemun

deri rengini ortamın rengine göre değiştirir. Kutupta yaşayan ayılar beyaz renkli, ülkemizde yaşayan ayılar boz renklidir.

  • Canlıların düşmanlarından korunmak için renklerini ve görünümlerini değiştirmelerine kamuflaj denir.
  • Savaşta ortama uygun giysilerle kamuflaj yapılır.
  • Amerikalılar 2.Dünya savaşında uçak fabrikasına ve çevresine kamuflaj yapmışlar.
  • Bukalemun ortama uyum sağladığından görmemiz zorlaşır.
  • Aynı renkte formalar giyen öğrencileri birbirimizden ayırmamız zorlaşır.
  • Kutup ayı kutuplarda ortama uyum sağladığından yaşar.

Gökyüzü Neden Renkli?

 Bulunduğumuz ortamdaki havaya, denizden alınan bir kova suya baktığımızda renksiz olduğunu görürüz. Güneşli, bulutsuz bir günde gökyüzünün mavi renkli görünmesi, güneş batarken ve doğarken görülen kızıllık, bulutlu havalarda gökyüzünün grileşmesinin sebebi ne olabilir?

Deniz, göl ve ırmak suları da bazen açık mavi, koyu mavi, lacivert, yeşil, kırmızı renklerde görünür. Bunun sebebi gökyüzünün rengi ile aynı mıdır?

Güneşli ve bulutsuz bir havada gökyüzünün mavi görünmesi güneş ışınlarının mavi tonlarının kırmızıya nazaran daha fazla ve her yöne saçmasındadır. Havadaki gaz, toz ve su zerreciklerine belli bir açıyla gelen ışınlardan mavi renkli ışığın saçılması daha fazla olur.

Su damlasına belli bir açıyla gelen güneş ışınlarından kırmızı ve tonları saçılır,diğerleri soğurulur.

Havadaki gaz, toz ve su buharı miktarı artarsa kirli, bulutlu ya da sisli hava güneş ışığının neredeyse tamamı aynı oranda saçılır. Bu nedenle gökyüzü gri görünür.

Denizlerin mavi renkte görünmesinin sebebi deniz suyunda da havadaki gazların dağılmış olarak bulunmasıdır. Havadaki azot, karbondioksit, oksijen gazları denizlerde de bulunur.

Deniz suyuna gelen güneş ışınlarının kırmızı ve kırmızıya yakın tonlarının soğurulması mavi ve yakın tonların saçılması nedeniyle mavi görünür.

 

Güneş doğarken ya da batarken güneş ışınları atmosfere daha farklı açıyla gelir. Daha çok yol alarak daha kalın bir atmosferde geçmiş olur. Bu nedenle kırmızı, turuncu, sarı tonlardaki ışıklar saçılır, mavi ve tonları soğurulur.

Öğle saatlerinde güneş tepedeyken güneşin parlak beyaz görünmesinin nedeni atmosfere daha dik açıyla gelip daha kısa yol alması daha az yoğunlukla atmosfer tarafından filtre edilmesindedir.

Rampadan fırlatılan füze arkasında beyaz bir iz bırakır. Bunun nedeni ışığın gaz, toz ve su taneciklerinden saçılmasıdır.

Bazı göl ya da nehirler yeşil ya da kırmızı renkte görünürler. Bunun nedeni suyun içindeki kum, su yosunu, kirletici maddelerin ışığı soğurması ve yansıtmasıdır.

Benzer Konu

Aynalarda Görüntü ve Özellikleri

7. sınıf fen aynalar ve çeşitleri, düzlem ayna, küresel aynalar, çukur ayna, tümsek ayna, düzlem aynada görüntü ve özellikleri, çukur aynada görüntü ve özel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.