Anasayfa / Fen Konuları / Maddenin Ayırt Edici Özellikleri

Maddenin Ayırt Edici Özellikleri

MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

Doğada birbirinden farklı sayısız miktarda madde vardır. Kütle ve hacim maddelerin, ölçülebilen ortak özellikleridir. Maddelerin kendine özgü özellikleri de vardır. Maddelerin rengi, kokusu, tadıve şekli birbirinden ayrı olabilir. Tadına, kokusuna ve şekline bakarak ayırt edebileceğimiz maddeler vardır. Limonun tadı ve portakalın tadı birbirinden farklıdır. Tuz ve şekeri birbirinden ayırtetmek için tadına bakılabilir. Ancak her maddeyi tanımak ve diğerlerinden ayırmak için tadına, rengine, kokusuna ve şekline bakmak yeterli değildir. Ayrıca her maddeyi koklamak veya tatmak tehlikelide olabilir.

 
Ayırt Edici Özellik: Maddeleri tanımayı ve diğerlerinden ayırmayı sağlayan özelliklere, ayırt edici özellikler adı verilir. Ayırt edici  özellikler her madde için farklı farklı değerler alır. Kaynama Noktası, Erime Noktası ve Donma noktası ile yoğunluk maddenin ayırt edici özelliklerinden bazılarıdır.
 

Erime ve Kaynama Noktası

Erime

Katı bir maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesine erime denir. Bir katı maddeye ısı verildiğinde, maddenin sıcaklığında belirli bir değere kadar artış olur. Daha sonra madde sıvı hale geçene kadar sıcaklık sabit kalır. Sabit kalan bu sıcaklığa maddenin erime sıcaklığı  adı verilir. 
 
Katı maddenin miktarı  erime sıcaklığını etkilemez. Madde miktarı yalnızca kaynama ya da erime süresini  etkiler. Örneğin; bir 100g buzda  0 C de erir, 200g suda 0 C de erir.
 

Donma 

Sıvı haldeki bir maddenin soğuyarak katı hale geçmesine donma denir. Bir saf maddenin erimeye başladığı sıcaklıkla, donmaya başladığı sıcaklık aynıdır. Örneğin; su 0 Cta donar, buz ise aynı sıcaklıkta erir. Maddeler hangi sıcaklıkta eriyorsa, sıvı hali de aynı sıcaklıkta donar. Donma süresince sıcaklık sabit kalır. Maddelerin erime ve donma sıcaklıklarının bilinmesi, onların kullanılmasını kolaylaştırır. 

Kaynama Noktası

Her madde farklı sıcaklık değerinde kaynamay başlar. Kaynama buharlaşmanın en fazla olduğu sıcaklık değerine denir.

Yoğuşma

Gaz haldeki bir maddenin ısı kaybederek sıvı hale geçmesine yoğuşma denir. 

Isıtılan sıvıların sıcaklıkları, kaynama başlayıncaya kadar artar. Su ısıtılırken sıcaklığı 100 C oluncaya kadar sıcaklığı artar. Su ısıtılmaya devam edildiğinde sıcaklıkta artış olmaz. Bu sıcaklığa kaynama sıcaklığı denir.  Bu durumda suyun kaynama sıcaklığının 100 oC olduğu anlaşılır.

Sıvıların kaynamaya başladığı sıcaklıklar farklıdır. Etil alkol, aseton ve eter gibi saf sıvıların kendine özgü kaynama sıcaklıkları vardır. Örneğin eter 64 C’ta kaynar. Sıvıları kaynama sıcaklıklarına bakarak ayırt edebiliriz.

Yoğunluk (öz kütle)

Hacimleri eşit olan iki farklı madde tartıldığında kütlelerinin farklı olduğu görülür. Hacmine oranla, kütlesi büyük olan maddelere yoğun maddeler adı verilir. Eşit hacimli iki farklı katıdan kütlesi büyük olan daha yoğundur. Yoğun olan maddenin birim hacmindeki madde miktarı daha fazladır. Yoğunluk: Bir maddenin birim hacminin kütlesine yoğunluk denir. Birim hacmi 1mL olarak alınır. Bu durumda bir maddenin 1mL sinin kütlesi, o maddenin yoğunluğunu verir. Bir maddenin yoğunluğunu hesaplamak için kütle ve hacminin bilinmesi gerekir. Bir maddenin yoğunluğu, Yoğunluk=Kütle/hacim eşitliği ile bulunur. Yoğunluk birimi g/mL veya g/cm3 dir. Suyun yoğunluğu 1 g/mL dir. Katı, sıvı ve gaz haldeki maddeler için ayırt edici bir özelliktir.

Bu konu ile ilgili konular

5. sınıf fen konuları

9. sınıf fizik Maddenin ayırt edici özellikleri

9. sınıf kimya maddenin ayırt edici özellikleri

Benzer Konu

Maddenin Ayırt edici Özellikleri

her maddeyi fiziksel özelliklerine bakarak ayırt etmek mümkün değildir. Bu nedenle maddeleri birbirinden ayırt etmek için maddelerin  birbirinden farklı olan özelliklerine bakmak gerekir. Bütün maddeler için aynı şartlarda farklı değerler alan özelliklere maddenin ayırt edici özellikler denir.

4 Yorum

  1. Öz ısı ısı sığası ve öz ağırlık maddenin ayırt edici özellikleri midir

  2. Nur İlayda Yolcu

    Kötü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.