Anasayfa / YGS-LYS / YGS Fizik Konuları ve Dikkat edilecek Noktalar Basınç

YGS Fizik Konuları ve Dikkat edilecek Noktalar Basınç

YGS Fizik Konuları ve Dikkat edilecek Noktalar Basınç

YGS sınavına hazırlanan öğrencilerimize yerdımcı olması için yazdığım dikkat edilecek konulardan bugün basınç ünitesini ele almaya çalıştım. Ancak tamamını bitiremedim. Öğretmen arkadaşlarımızın eklemek istediği noktalar var ise yorum kısmına belirtirler ise düzeltme veya ekleme yapabilirim.

Ünite 6 Basınç (1 soru)

Bu ünitede en çok yapılan hata basınç kavram ve basınç kuvveti kavramında olmaktadır. Öncelikle basıncın anlamını iyi kavramak gerekiyor. Bunu şekilde açıklayabiliriz defterinizde 10×10 bir kare çizin bu karede toplam 100 kare olur. Bu kare içerisine temas edecek şekilde 100N’luk kuvvet uyguladığınızı düşünelim. Bu karelerden bir tanesine düşen kuvvet miktarı 1 N olacaktır. İşte bu bir kareye etki eden kuvvete basınç denir.  Basınç kuvveti, aslında basınca sebep olan kuvvet olarak düşünebiliriz. Verdiğimiz örnekte 100N kuvvet basınca neden olduğu için basınç kuvveti 100N olacaktır. Basınç P=F/S formülü ile hesaplanır. Basınç ve alan değerleri biliniyorsa (bir kareye etki eden kuvvet ile kare sayısının çarpımı) basınç x alan basınç kuvvetini verir. Öğrencilerimiz burada şöyle bir hata yapıyorlar. Önce basıncı F/S den hesaplayıp sonra P x S den basınç kuvvetini hesaplama yoluna gitmektedir. Bu yöntem soruyu zorlaştırmaktadır. Özellikle katı basıncında cismin ters çevrilmesi gibi sorularında basınç kuvveti ağırlık kadar olacağı için basınç kuvvetinde değişim olmaz.

Basınç konusunda maddelerin hallerine basınç özelleştirilebilir.

Katı basıncı

Katılar temas ettikleri yüzeye kuvvet uyguluyor ise basınç oluştururlar. Burada basınç kuvveti katının yüzeye uyguladığı kuvvet kadardır. Basınç kuvveti katının ağırlığı kadardır demek karışıklığa sebep olmaktadır. 

Şekilde verilen yüzeylerde K yüzeyine etki eden basınç kuvveti cismin ağırlığı (G) kadar olurken L yüzeyine etki eden basınç kuvveti F1+G, M yüzeyine etki eden basınç kuvveti ise F2 olur.

Üst üste konulan cisimlerde yüzeye etki eden kuvvet iki cismin ağırlığının toplamı kadar olacaktır.

Düzgün şekilli cisimlerde katı basıncı P=h.d.g ile hesaplanabilir. Ancak unutulmaması gereken nokta cismin düzgün şekilli cisim olması (dikdörtgenler prizması, küp, silindir)

Sıvı Basıncı

Sıvı basıncına sebep olan şey bir noktanın üzerindeki sıvı taneciklerinin ağırlığı ile orantılıdır.

Şekilde kap tabanına etki eden basınç M noktası üzerindeki sıvı taneciklerinin ağırlığına bağlıdır. Noktanın üzerindeki sıvı tanecikleri artarsa basınç da artar. P=h.d.g

Sıvı basıncında yüzeyden eşit uzaklıktaki noktaların basınçları eşittir. Şekilde K ve L noktası yüzeyden eşit uzaklıkta olduğu için basınçları eşittir. Bu özellik sayesinde sıvı basıncı sorularının birçoğu ve gaz basıncı soruları rahatlıkla çözülebilir. Yapmanız gereken kap içerinde aynı sıvı olacak şekilde bir doğru çizmek, bu doğru üzerindeki noktaların basıncı birbirine eşit olması gerekir. Birleşik kaplarda noktaların basıncı ve özkütle hesaplama bu yöntemle çözülür.

Birbirine karışmayan sıvılarda tabana etki eden basınç hesaplanırken sıvıların oluşturduğu basınçlar ayrı ayrı hesaplanır. Burada detaylarına bakabilirsiniz sıvı basıncı

Su Cendereleri

Bileşik kapların basınç eşitliğinden yararlanarak yapılmış aletlerdir. Genelde az kuvvet uygulayarak çok ağır şeyleri kaldırmada kullanılır. Burada yine işten kazanç yoktur.

Birleşik kabın kollarına uygulanan kuvvet kolların alanları ile doğru orantılı çıkar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta her iki koldaki sıvı seviyesi eşit ise  F/S eşitlikleri yazılır. Kollardaki sıvı seviyeleri eşit değilse bu eşitlik kullanılamaz.

Su cenderelerinin kullanıldığı yerler

Berber koltuğu: Koltuğun yukarı kalkması için hidrolik sistem vardır.

Otomobil servislerinde kullanılan araçları yukarı kaldırmak için kullanılan hidrolik sistem.

Kamyonların damper kısmını kaldırmak için kullanılan sistem

Araçların fren sistemi

Araçların direksiyonu

Sıvı Basınç Kuvveti

Sıvı basınç kuvveti verilen yüzeyin tamamına etki eden kuvvettir. Tabana etki eden basınç kuvveti F=h.d.g.S bağıntısı ile hesaplanır. Ancak yan yüzeylere etki eden basınç kuvveti hesaplamasında bu formül kullanılamaz. Basıncın değiştiği yüzeylerde yüzeye etki eden ortalama basıncın hesaplanması gerekir. Bu da genelde yüzeyin orta noktasının basıncına eşittir. F=PortX S

Gazların Basıncı:

Gazlar bulundukları kabın yüzeylerine taneciklerin çarpması sebebiyle basınç uygularlar. Basınç taneciklerin çarpma sayısı ve çarpma hızıyla orantılıdır. Çarpma hızı taneciklerin sıcaklığı ile orantılıdır, bu nedenle sıcaklık arttıkça basınç artar. Çarpma sayısı maddenin taneciklerinin sayısı ve kabın hacmi ile orantılıdır. Tanecik sayısı artarsa çarpma miktarı artar, hacim artarsa çarpma miktarı azalır. Bu özellikleri Kimya da kullanılan P.V=n.R.T (ideal gaz denklemi) bağıntısında görebiliriz.

https://www.fenodevi.com/ygs-lys/ygs-fizik-konulari-dikkat-edilecek-noktalar-isi
https://www.fenodevi.com/ygs-lys/ygs-fizik-konulari-dikkat-edilecek-noktalar

Bu konuyla İlgili Detaylı Bilgilere Aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Katıların basıncı

Sıvıların basıncı

 

Benzer Konu

2017 Ygs Fizik Soruları ve Cevapları

2017 Ygs fizik soruları ve cevapları, hangi konulardan sorular çıktı. soru dağılımı nasıldı? Soruların zorluk düzeyi ve yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.