Anasayfa / Kısa Bilgi / Kütle Nedir?

Kütle Nedir?

Kütle Nedir?

Fen bilimlerinde Kütle değişmeyen madde miktarı olarak adlandırılır. Fizik bilimine göre temel büyüklüklerden biridir. Uluslararası birim sistemine (SI) göre sembolü (m) birimi ise kg’dır. Kütle Maddenin ortak özelliklerinden olup sıcaklık basınç yerçekimi gibi fiziksel etkilerden etkilenmez. Örneğin sıcaklık artışı kütleyi değiştirmez, Basınç değişimi kütleti değiştirmez, yerçekimin büyüklüğü kütleyi etkilemez. Bu nedenle de değişmeyen madde miktarı olarak adlandırılır.

Kütlenin büyüklüğü içerindeki taneciklerin sayısı ile ilgili bir büyüklüktür. Her maddenin aynı sayıdaki tanecik sayısı farklı kütle değerine sabittir. Örneğin 1 mol Hmolekülünün kütlesi ile 1 mol O2 molekülünün kütlesi farklıdır. Bileşiklerin kütlesi, kendisini oluşturan atomların kütlesine eşittir. Örneğin 1 mol Su (H2O) 2 mol Hidrojen ve 1 mol Oksijenin bir araya gelmesiyle oluşur. 1 mol oksijen 16 gram ve 1 mol H 1 gramdır. O halde Suyun bir molünün kütlesi 16+2.1=18 gramdır. (kütlenin korunumu kanunu)

Kütle eşit kollu terazi ile ölçülür. Eşit kollu teraziler iki kefeden oluşur ve iki kefesindeki maddelerin kütlelerini karşılaştırma ilkesine göre çalışır. Kefelerden birine kütlesi ölçülecek madde diğer kefeye ise kütlesi önceden belirlenmiş bir madde  veya maddeler konulur. İki kefedeki kütlelerin büyüklükleri eşit ise terazi dengede durur.

esit-kollu-terazi

Eşit kollu terazi kefelerindeki kütlelere uygulanan çekim kuvveti ilkesi ile çalışır. Bu nedenle eşit kollu terazi ile ölçülen kütle değerleri ölçüm yapılan yere göre değişiklik göstermez. Ancak kütle ölçmek için kullanılan baskül el kantarı ve elektronik terazi gibi aletler ile kütle ölçülür ise kütle değeri ölçüm yapılan yere göre değişiklik gösterebilir. Yer çekiminin ve ivmeli hareketin olmadığı bir ortamda eşit kollu terazi ile ölçüm yapılamaz.

Günümüzde Kütle ile ağırlık birbirine karıştırılmaktadır. Örneğin baskül üzerine çıkıp ağırlığım 80 kg demek yanlış bir ifade olur. Ağırlık kuvvetdir ve birimi Newton’dur. Ağırlık dünyanın maddeye uyguladığı yer çekim kuvvetinin büyüklüğüdür. Ağırlık G=m.g ile hesaplanır. Formülden de anlaşılacağı üzere ağırlık yer çekimine bağlıdır. Ağırlık El kantarı denilen Dinamometreler ile ölçülür. Cismin ağırlığı dünyada farklı, ayda farklıdır. Hatta dünya üzerinde farklı noktalarda yerçekim ivmesi (g) farklı olacağı için ağırlık değerleri de farklı olur.

Benzer Konu

Polis Radarlarının Çalışma Prensibi

Polis radarının çalışma prensibi nedir? Polis radarları aracın hızını nasıl tespit eder? Polis radarlarının kullandığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.