Anasayfa / İnsan Vücudu / Vücudumuzun Fosfor İhtiyacı

Vücudumuzun Fosfor İhtiyacı

VÜCUDUMUZUN FOSFOR İHTİYACI

balıkCanlıların kuru ağırlığının yüzde üçünü oluşturan fosfor, hücrenin hayati işlemlerinin görülmesinde çok önemli görevlere sahiptir.(White Andrea K; Metcalf William W, Microbial metabolism of reduced phosphorus compounds., Annual review of microbiology 2007;61:379-400) Fosfor:

  • Hücremizin bilgi bankası olan DNA’nın ve RNA’nın temel yapıtaşıdır.

  • Yağlarda, proteinlerde ve şekerlerde bulunur. (Lamarche MG, Wanner BL, Crépin S, Harel J., The phosphate regulon and bacterial virulence: a regulatory network connecting phosphate homeostasis and pathogenesis., FEMS microbiology reviews, Vol. 32, No. 3. (May 2008),

    pp. 461-473)

  • Hücrenin bütün enerji döngüsü bu maddeye dayanır.

  • Zarların ve bilgiyi oluşturan harflerin üretiminde rol alır.

  • Fotosentezde, solunumda ve pek çok enzimin kontrolünde kullanılır. (Phosphate Acquisition, K. G. Raghothama, Annu. Rev. Plant Physiol. Plant Mol. Biol. 1999. 50:665–693)

  • Fosforun hücreye katılımı ve kullanımı, son derece detaylı süreçlerle kontrol altına alınmıştır.

  • Sayısız enzim, fosforu hücre için gerekli bileşikleri yapabilmesi için kontrollü olarak diğer atomlarla birleştirir. (White Andrea K; Metcalf William W, Microbial metabolism of reduced phosphorus compounds., Annual review of microbiology 2007;61:379-400)

 

Hakkında Gencay Han

Gencay Han
1978 Kaman/Kırşehir doğumluyum. 2001 yılında Selçuk Üniversitesi fizik öğretmenliğinden mezun oldum. 2002 yılından itibaren Erzurum ve İstanbul’da olmak üzere farklı ilköğretim ve liselerde çalıştım. Şuan Zeytinburnu Anadolu lisesinde Fizik Öğretmeni olarak çalışmaktayım. 2008 yılından itibaren bu site üzerinde çalışıyorum. Amacımız aranılan bilgide farklı kaynak oluşturmak ve paylaşmak. 4 yılda belli bir seviyeye gelen sitemize sizinde yardımlarınızı beklerim.

Sonraki Konu

Ağrılarımız Olmasaydı Neler Olurdu?

AĞRILARIMIZ OLMASAYDI NELER OLURDU? “Konjenital analjezi” adı verilen ağrıya karşı duyarsızlık hastalığı, doğuştan itibaren dış …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA

*