Anasayfa / İnsan Vücudu / Anne Karnındaki Yolculuk

Anne Karnındaki Yolculuk

ANNE KARNINDAKİ YOLCULUK

embriyoİnsan hayata, karanlık bir mekânda biri diğerinden farklı üç embriyolojik aşama ile başlar.

Bugün tıp fakültelerinde ders kitabı olarak okutulan bütün embriyoloji kitaplarında bu konu en temel bilgiler arasında yer alır.

PREEMBRİYONİK AŞAMA:

Bu aşamada zigot bölünerek çoğalır, bir hücre kitlesi haline geldikten sonra kendini rahim duvarına gömer. Hücreler çoğalmaya devam ederken 3 tabaka halinde organize olurlar.

EMBRİYONİK AŞAMA:

İkinci aşama toplam 5,5 hafta sürer ve bu süre boyunca canlı, "embriyo" olarak adlandırılır. Bu aşamada hücre tabakalarından bedenin temel organ ve sistemleri ortaya çıkar.

FETAL AŞAMA:

Fetal aşama dönemine girildiğinde embriyo artık "fetus" diye adlandırılır. Bu dönem gebeliğin sekizinci haftasından itibaren başlar ve doğuma dek sürer. Bir önceki dönemden ayırt edici özelliği fetusun yüzü, elleri ve ayaklarıyla belirgin, insan dış görünümüne sahip bir canlı olmasıdır. Dönemin başında 3 cm. boyunda olmasına rağmen bebeğin tüm organları ortaya çıkar. Bu dönem 30 hafta kadar sürer ve gelişme doğum haftasına kadar devam eder.

KAYNAK:Doğa bilimleri derneği

Benzer Konu

İnsanda Üreme Sistemi

İnsanda Üreme sistemi üremeyi sağlayan yapı ve organlar, Canlının kendisine benzer canlılar meydana getirerek neslini devam ettirmesine üreme denir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.