Buradasınız: Anasayfa8. Sınıf Fen KonularıDNA ve Genetik Kod

 

 

 

DNA VE GENETİK KOD

İnsan milyarca hücreden meydana gelmiştir. İnsanın genetik bilgileri ise bu hücrelerin içerisinde bulunan kromozomlarda saklıdır. Kromozomlar DNA ve özel proteinlerden meydana gelmiş özel bir yapıdır. Peki, DNA nedir ve ne yapar?

dnanın yapısı

DNA’nın yapısında bulunan temel birimlere nükleotit adı verilir. Bir nükleotit şeker, fosfat ve organik bazdan meydana gelir. Sayısı oldukça fazla olan bu nükleotitler sarmal şekilde sıralanarak DNA’yı oluşturur.

DNA; hücreyi yöneten moleküldür. Beslenme, solunum, üreme gibi canlılık faaliyetlerinin yönetmekle sorumludur. DNA’nın yapısında kalıtsal bilgileri taşıyan genler bulunur.

 

Her canlıda DNA bulunuyorsa neden canlılar birbirinden farklıdır?

DNA çok fazla nükleotidin sıralanmasıyla oluşur. Fakat her canlıda bu nükleotidlerin sayısı ve dizilişi farklıdır. BU da her canlının birbirinden farklı ve özel olmasını sağlamaktadır.

İLK DNA MODELİ:

James Watson ve Francis Crickİlk DNA modelini ortak bir çalışma yürüterek James Watson ve Francis Crick adlarında bilim insanları oluşturmuşlar.

DNA’nın KENDİNİ EŞLEMESİ:

DNA sarmal bir yapıdadır. Hücrenin bölünmesi sırasında DNA önce parçalanır daha sonra oluşacak diğer hücre için hemen kendini eşler. Kendini eşlerken organik bazların dizildiği sıra önemlidir. Her bazın karşısına gelecek baz bellidir ve o baz gelmelidir.

 dnanın kendini eşlemesi

{loadpositiona1}
GENETİK KOD: DNA’ da kodlanmış kalıtsal bilgilerin canlı hücreler tarafından proteine dönüştürülebilmesi için gereken kurallar kümesidir.

NÜKLEOTİT-GEN-DNA-KROMOZOM İLİŞKİSİ:

Genler nükleotitlerden meydana gelir. DNA ise bu kalıtsal bilgileri taşıyan bu genleri taşır. Kromozom ise yapısında DNA’yı barındırır.

 

MUTASYON:

DNA dizilimindeki ve kromozomlardaki değişikliklere mutasyon denir. Radyasyon, bazı kimyasal maddeler, ilaçlar ve güneş ışığı mutasyona sebep olabilir. Mutasyon hem üreme hücrelerinde hem de vücut hücrelerinde görülür. Mutasyonların olumlu veya olumsuz sonuçları vardır. Mutasyonlar kalıcıdır ve nesilden nesile aktarılır. Örneğin; orak hücreli anemi, hemofili, altıparmaklılık, kanser gibi hastalıklar mutasyon sonucu ortaya çıkmışlardır.

 

MODİFİKASYON:

Çevre şartlarının etkisiyle canlılarda ortaya çıkan ve kalıtsal olmayan değişikliklere modifikasyon denir. Örneğin; çuha çiçeği 15-20 ◦C arasında bir ortamda yetiştirildiğinde kırmızı renkli, 30-35 ◦C

arasında bir ortamda yetiştirildiğinde ise beyaz renkli olmaktadır. Bir başka güzel örnek ise arılardır. Arı larvaları çiçek tozuyla beslendiğinde işçi arı, arı sütüyle beslendiğinde kraliçe arı olmaktadır.

 

mutasyon ve modifikasyon

 

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Bilim Adamları

Luis Victor Broglie

Luis Victor Broglie (1892 -1987) Broglie bi...

Georg Simon Ohm

16 mart 1787 de Earlangen Bavaira da doğan bir alman fizikçidir.Bir çilingirin oğlu olan Alman fizikçi George Simon Ohm...

Wilhelm Conrad Röntgen

Wilhelm Conrad Röntgen (27 Mart 1845-10 Şubat 1923) Hayatı ve Akademik Kariyeri Prusya'nın Lennep şehrinde (bugün R...

Buluşlar Ve İcadlar

Lokomotifin İcadı

Lokomotifi ilk düşünen, daha doğrusu ilk gerçekleştiren Trevithick oldu. 1801′de inşa ettiği ve kendinden öncekilerden d...

Telefonun İcadı

XIX. yüzyılın son çeyreğinde Morse telgrafı standart araçları, kuralları ve uzmanlarıyla tam örgütlenmiş bir kamu hizmet...

Balonun İcadı

Sonradan çok geliştirilen kontrolü daha doğrusu belirli yönlerde güdümü mümkün olan tipleri ya...

Bu Nedir?

Gravimetri Nedir

GRAVİMETRİ Kimyasal analizi yapılacak maddeyi doğrudan veya güç çözünen bir bileşiği şeklinde tartma esasına day...

Abiyotik Faktör

Abiyotik faktör:Organizmanın yaşam ortamındaki toprak, su, iklim, inorganik maddeler gibi biyolojik olmayan faktörler...

Absorblama

Absorblama:Bir cismin bir başka cisim içine bütünüyle alınması veya o cismin içinde tamamen dağılması ...

Arama


Editörlerimiz

Deney Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım Bu deneyin amacı sürtme yoluyla bir yapay...

Isınan Hava Yükselir

Isınan Hava Yükselir

Isınan hava yükselir Bu deneyin amacı ısınan havanın özküt...

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Tasırırmı Bu deneyde bardak içerisinde bir buz erittiğimizde bardaktan su taşıp...

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi Bu Deney Işığın farklı ortamlarda kırılması...

Elektromıknatıs Deneyi

Elektromıknatıs Deneyi

Balondan roket yapalım deneyi Bu deneyde bir çivin nasıl mık...