Buradasınız: Anasayfa4. Sınıf Fen KonularıKuvvet

 

 

 

Cisimleri Hareket Ettirme ve Durdurma
 
Günlük hayatta pek çok hareket yaparız. Elbiselerimizi ayakkabılarımızı giyer, okul çantamızı taşır, defterimize yazı yazarız. Gün boyunca bu hareketleri gerçekleştirirken itme ve çekme eylemini tekrar tekrar kullanırız. İtme ya da çekme uygulamadan cisimleri hareket ettirmek mümkün değildir.

 

Varlıkları hareket ettirmek ya da durdurmak için uygulanan itme ve çekme 'kuvvet' olarak adlandırılır.

Doğada birçok hareketi yapabilmek için varlıklara kuvvet uygulanır. Teknoloji sayesinde üretilen makinelerle cisimlere büyük kuvvetler uygulayabiliriz. Makineler üretebildikleri büyük kuvvetlerle insanların işini kolaylaştırır. Etrafımızı saran hava varlıklara itme uygular. Rüzgâr, gemilerin yelkenlerine ve yel değirmenlerinin kanatlarına itme uygular. Rüzgârların uyguladığı itme sayesinde gemiler denizde hareket eder. Değirmen taşları dönerek tahılların öğütülmesini sağlar. Hareketsiz bir cismi iterek ya da çekerek hareket ettirebiliriz. Aynı şekilde hareketli bir cismi itme ya da çekme uygulayarak durdurabiliriz.
 
Kuvvet Cisimlerin Hareketini ve Şeklini Etkiler
Her gün gerçekleştirdiğimiz hareketlerin tamamı için kuvvet uygularız. Elbise dolabımızın kapağını açma, yemek kaşığını ağzımıza götürebilme hep kuvvetin bir sonucudur. Bu durumda, kuvvet cisimlerin hareketini ve şeklini etkiler diyebiliriz. Bisikletin pedalına ayağıyla kuvvet uygulayan bir çocuk bisikleti harekete geçirip hızlandırabilir. Bu durumda kuvvet cisimleri hareket ettirebilir. Cisimleri hızlandırabilir.
Hareket halindeki otomobilin frenine basıldığında otomobil yavaşlar ve durur. Cisimlerin hareketine ters yönde kuvvet uygulandığında, cisimler yavaşlar ya da durur.
Kuvvet, hareket eden bir cismin yönünü değiştirebilir. Örneğin bir yönde ilerleyen bir oyuncak arabaya yan taraftan bir kuvvet uygulandığında yönü değişir. Kuvvet cisimlerin hızları ve yönlerinin yanı sıra şekillerinde de değişikliğe sebep olabilir. Lastik, sünger ve yay gibi cisimlerin şekillerinde değişiklik olur. Ancak kuvvetin etkisi ortadan kalkınca eski şekillerine dönerler. Oyun hamuru, teneke kutu ve cam gibi maddelerde kuvvet etkisiyle oluşan şekil değişikliği kalıcıdır. Bu cisimler kuvvetin etkisi kalkınca eski şekillerine dönmezler.
Cisimler kuvvetin etkisiyle dönebilir. Bisiklet pedalının döndürülmesi, Tornavida ile vidanın döndürülmesi, Kapı ve pencerelerin açılıp kapatılırken döndürülmesi, kuvvetin cisimleri döndürme etkisine örnek olarak verilebilir.

 

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Bilim Adamları

Ali Kuşçu

Ali Kuşçu

Ali KUŞÇU Türk-İslam dünyasının büyük astronomi ve kelam alimi olan Ali Kuşçu, XV. yüzyıl başların...

Anders Celsius

Anders Celsius

(1701-1744)Uppsala da Doğan ve çalışmalarını bu kentte gerçekleştiren İsveçli fizikçi ve astronom anders celsius 1730 da...

Archimedes ( Arşimet)

ARCHİMEDES (ARŞİMET) (M.Ö. 287-212) Grek kökenli bir aileden gelen Archimedes, Sicilya'nın Siraküz kentinde doğdu. Ba...

Buluşlar Ve İcadlar

Balonun İcadı

Sonradan çok geliştirilen kontrolü daha doğrusu belirli yönlerde güdümü mümkün olan tipleri ya...

Fotoğraf Makinasının İcadı...

Fotoğraf makinesinin tarihçesi Fotoğrafçılığın başlangıç tarihi kesin olarak bilinmemektedir....

Lazerin İcadı

Bir tüpün bir ucuna tam sırlı ve yansıtıcı bir ayna , diğer ucuna da yarı sırlı ve kısmen yansıtıcı bir ayna konur. Bu t...

Bu Nedir?

Gravimetri Nedir

GRAVİMETRİ Kimyasal analizi yapılacak maddeyi doğrudan veya güç çözünen bir bileşiği şeklinde tartma esasına day...

Abiyotik Faktör

Abiyotik faktör:Organizmanın yaşam ortamındaki toprak, su, iklim, inorganik maddeler gibi biyolojik olmayan faktörler...

Absorblama

Absorblama:Bir cismin bir başka cisim içine bütünüyle alınması veya o cismin içinde tamamen dağılması ...

Arama


Editörlerimiz

Deney Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım Bu deneyin amacı sürtme yoluyla bir yapay...

Isınan Hava Yükselir

Isınan Hava Yükselir

Isınan hava yükselir Bu deneyin amacı ısınan havanın özküt...

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Tasırırmı Bu deneyde bardak içerisinde bir buz erittiğimizde bardaktan su taşıp...

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi Bu Deney Işığın farklı ortamlarda kırılması...

Balondan Roket Yapalım

Balondan Roket Yapalım

Balondan roket yapalım deneyi Bu deney okul öncesi öğrenc...