Buradasınız: Anasayfa4. Sınıf Fen KonularıBasit Elektrik Devresi Kuralım

 

 

 

 
Piller ve Aküler
Oyuncak bebek, oyuncak araba ve elektronik araçların kumandalarını çalıştırmak için piller kullanılır.
Piller, araçlara doğru yerleştirilmediğinde araçlar çalışmaz. Pil, batarya ve akülerde (+) ve (-) olmak üzere iki uç vardır. (+) ve (-) işaretleri cihazların pil yuvalarında da vardır.
Tanım: Pillerde (+) ve (-) uçlarının bulunduğu uçlara kutup adı verilir. Pillerin araçları çalıştırabilmesi için (+) ve (-) kutuplarının pil yuvasındaki (+) ve (-) kutuplarına denk gelmesi gerekir.
Pillerin içerdiği maddeler çevreye ve insan sağlığına zarar verir. Pillerin içini açmak ve ateşe atmak tehlikelidir.

 Farklı  Elektrik Enerjisi  Kaynakları:  Bisikletle karanlıkta giderken önümüze görebilmek için farlarını yakmamız gerekir. Bisikletlerde, otomobillerdeki gibi akü bulunmaz.

Bisiklette ampulün yanması için gerekli olan elektrik enerjisi dinamo adı verilen araçla sağlanır.
Dinamonun dönen başlığı tekerleğe sürtündüğünde hareket enerjisine dönüştürür. Bu elektrik enerjisi bisikletin farının yanmasını sağlar.
Günlük hayatta kullandığımız birçok aleti çalıştırmak için şehir elektriğinden başka elektrik kaynakları kullanırız.
Televizyon, DVD oynatıcı ve klima gibi birçok aracın kumandasını çalıştırmak için piller kullanırız.
Kol saatinden duvar saatine değişik büyüklük ve çeşitteki saatler ve radyolar pille çalışan araçlardandır. Çevremizde pille çalışan onlarca araç sayabiliriz.
Değişik araçlarda farklı büyüklük ve güçte piller kullanılır. Pillerin sahip olduğu güç “ volt ” ile ifade edilir. Pillerin kaç volt olduğu üzerinde yazar. Pillerin 1,5 – 4,5 – 6 - 9 volt gücünde olanları vardır.
Araçların çoğu birden fazla pille çalışır. 3 voltluk güçle çalışan bir televizyon kumandasını çalıştırmak için 1,5 voltluk pilden iki tane takmak gerekir.
Cep telefonlarının enerji kaynağı bataryalardır. Bataryalar birden fazla pilden oluşan sistemlerdir. Cep telefonlarında genellikler tekrar tekrar doldurulabilen şarjlı piller kullanılır.
Ulaşım araçlarından elektrik ihtiyacı akü adı verilen araçlardan sağlanır. Aküler, elektrik enerjisini depolayan çok sayıda özel pilden oluşmuştur.
Akülerin gücü pillerden daha fazla ve kullanım süreleri çok daha uzundur.
Güneş pilleri, güneş enerjisinden elektrik üreten araçlardır. Güneş pilleri bazı saatlerde, hesap makinelerinde ve uydularda kullanılmaktadır.

 

Basit Elektrik Devreleri Kuralım
Tanım: Elektriğin izlediği yola devre adı verilir. Bir diğer ifadeyle devre elektrik üreticinden başlayıp yine elektrik üreticinde biten kesintisiz yol olur.
Odamızdaki ampulün yanması için elektrik düğmesine basarız. Bilgisayar ve televizyon gibi elektrikli araçların çalışması için ise açma kapama düğmelerine basarız.
Devre üzerindeki bir kopukluk devrenin çalışmamasına sebep olur.
Basit bir elektrik devresi pil, ampul, anahtar ve bağlantı kablolarından oluşur. Bilgisayar ve televizyon gibi araçların içindeki devreler çok karmaşıktır. Basit bir elektrik devresinde ampulün ışık verebilmesi için tellerden birinin ucunun pilin (+) kutbuna diğerinin (-) kutbuna bağlanması gerekir.
Devrelerde kullandığımız piller ya da elektrik kaynağı ampul ve cihazlarla uyumlu olmalıdır. Böylece cihazlar ve ampul daha verimli çalışır.
Cihazları kullanmadan önce kullanma kılavuzunu okumalıyız. Bir elektrikli araçta gereğinden daha güçlü elektrik kaynağı kullanılması cihaza zarar verebilir.
Anahtarların Görevi
Televizyon, bilgisayar, elektrikli süpürge, hesap makinesi ve el feneri gibi elektrikli araçlarda açma kapama düğmesi vardır.
Elektrikli araçların içindeki elektrik devresini açmak ve kapamak için düğmesine basarız.
Tanım: Elektriğin kontrol edildiği düğmelere genel olarak anahtar adı verilir.
Elektrik anahtarları kullanıldıkları yere göre tasarlanır. Bazı anahtarlar basıldığında eski konumuna dönerken bazıları dönmez.
Kapı zili, ampul düğmesi ve bilgisayar düğmesi farklı tiplerde anahtarlardır. Anahtara bastığımızda devre üzerinde elektriğin geçmesi sağlanır. Anahtara tekrar bastığımızda devreden geçen elektriği keseriz. Anahtarlar elektriği güvenli kullanmamızı sağlar.

 

 

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Bilim Adamları

Luis Victor Broglie

Luis Victor Broglie (1892 -1987) Broglie bi...

Georg Simon Ohm

16 mart 1787 de Earlangen Bavaira da doğan bir alman fizikçidir.Bir çilingirin oğlu olan Alman fizikçi George Simon Ohm...

Wilhelm Conrad Röntgen

Wilhelm Conrad Röntgen (27 Mart 1845-10 Şubat 1923) Hayatı ve Akademik Kariyeri Prusya'nın Lennep şehrinde (bugün R...

Buluşlar Ve İcadlar

Lokomotifin İcadı

Lokomotifi ilk düşünen, daha doğrusu ilk gerçekleştiren Trevithick oldu. 1801′de inşa ettiği ve kendinden öncekilerden d...

Telefonun İcadı

XIX. yüzyılın son çeyreğinde Morse telgrafı standart araçları, kuralları ve uzmanlarıyla tam örgütlenmiş bir kamu hizmet...

Balonun İcadı

Sonradan çok geliştirilen kontrolü daha doğrusu belirli yönlerde güdümü mümkün olan tipleri ya...

Bu Nedir?

Gravimetri Nedir

GRAVİMETRİ Kimyasal analizi yapılacak maddeyi doğrudan veya güç çözünen bir bileşiği şeklinde tartma esasına day...

Abiyotik Faktör

Abiyotik faktör:Organizmanın yaşam ortamındaki toprak, su, iklim, inorganik maddeler gibi biyolojik olmayan faktörler...

Absorblama

Absorblama:Bir cismin bir başka cisim içine bütünüyle alınması veya o cismin içinde tamamen dağılması ...

Arama


Editörlerimiz

Deney Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım Bu deneyin amacı sürtme yoluyla bir yapay...

Isınan Hava Yükselir

Isınan Hava Yükselir

Isınan hava yükselir Bu deneyin amacı ısınan havanın özküt...

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Tasırırmı Bu deneyde bardak içerisinde bir buz erittiğimizde bardaktan su taşıp...

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi Bu Deney Işığın farklı ortamlarda kırılması...

Elektromıknatıs Deneyi

Elektromıknatıs Deneyi

Balondan roket yapalım deneyi Bu deneyde bir çivin nasıl mık...