Buradasınız: Anasayfa6. Sınıf Fen KonularıDolaşım Sisteminin Sağlığı
 

Vücudumuzdaki tüm sistemler mükemmel bir uyum içinde çalışır. Vücudumuzu oluşturan organların sağlıklı bir şekilde çalışmasında dolaşım sisteminin önemli bir yeri vardır. Kalp ve damarlarda meydana gelen rahatsızlıklar, diğer doku ve organları da olumsuz etkiler.

Dolaşım siteminin sağlığını etkileyen en önemli dış etkenler hava kirliliği ve sigaradır. Sigarada bulunan nikotin, damarların iç çeperinde birikerek dolaşımı güçleştirir.

Dolaşım sistemini etkileyen zararlı alışkanlıklardan biride alkoldür. Alkol damarların esnekliğini bozup genişletir. Dolaşımda yavaşlama olur.

Çocuklukta geçirilen enfeksiyonlar ve bademcik iltihapları zamanında iyi tedavi edilmezse kalp kapakçıklarını etkiler ve kapakçıkların bozulmasına neden olur.

Yeterli ve dengeli beslenmeme, gerginlik, yorgunluk, üzüntü de kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiler. Düzenli yapılan spor ise kalp ve damar hastalığına yakalanma olasılığını azaltır.

Kalp yetmezliği. Kalp krizi. Tansiyon, kalp romatizması, damar sertliği, varis, damar tıkanıklığı bazı dolaşım sistemi hastalıklarıdır.

Dolaşım sistemimiz ile ilgili hastalıkların tedavisinde hızla ilerleyen teknolojik gelişmeler sayesinde çeşitli yöntem ve teknikler kullanılmaktadır. Bunlar arasında anjiyo, kalp pili, kalp nakli, baypas ameliyatı yer almaktadır.

Damar tıkanıklığının görüntülenmesi için yapılan tıbbı işleme Anjiyo adı verilir. Bazı damarların tıkanması sonucu kalbin beslenmesi aksar. Böyle durumlarda vücudun başka kısmında yer alan bir damardan, damar parçası alınır. Bu parça kalpte tıkalı olan damarın yerine eklenir. Bu cerrahi işleme Baypas ameliyatı denir. Kalp pilleri ise, kalbin ritmini oluşturan ve düzenleyen elektronik cihazdır. AIDS. Lösemi (kan kanseri) , anemi kansızlık, hemofili ( kanın pıhtılaşması) gibi hastalıklarda dolaşım sistemi ile ilgili diğer hastalıklardır.

 

Dolaşım sistemi videosu izle

dolasim-sistemi

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Bilim Adamları

Luis Victor Broglie

Luis Victor Broglie (1892 -1987) Broglie bi...

Georg Simon Ohm

16 mart 1787 de Earlangen Bavaira da doğan bir alman fizikçidir.Bir çilingirin oğlu olan Alman fizikçi George Simon Ohm...

Wilhelm Conrad Röntgen

Wilhelm Conrad Röntgen (27 Mart 1845-10 Şubat 1923) Hayatı ve Akademik Kariyeri Prusya'nın Lennep şehrinde (bugün R...

Buluşlar Ve İcadlar

Lokomotifin İcadı

Lokomotifi ilk düşünen, daha doğrusu ilk gerçekleştiren Trevithick oldu. 1801′de inşa ettiği ve kendinden öncekilerden d...

Telefonun İcadı

XIX. yüzyılın son çeyreğinde Morse telgrafı standart araçları, kuralları ve uzmanlarıyla tam örgütlenmiş bir kamu hizmet...

Balonun İcadı

Sonradan çok geliştirilen kontrolü daha doğrusu belirli yönlerde güdümü mümkün olan tipleri ya...

Bu Nedir?

Gravimetri Nedir

GRAVİMETRİ Kimyasal analizi yapılacak maddeyi doğrudan veya güç çözünen bir bileşiği şeklinde tartma esasına day...

Abiyotik Faktör

Abiyotik faktör:Organizmanın yaşam ortamındaki toprak, su, iklim, inorganik maddeler gibi biyolojik olmayan faktörler...

Absorblama

Absorblama:Bir cismin bir başka cisim içine bütünüyle alınması veya o cismin içinde tamamen dağılması ...

Arama


Editörlerimiz

Deney Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım Bu deneyin amacı sürtme yoluyla bir yapay...

Isınan Hava Yükselir

Isınan Hava Yükselir

Isınan hava yükselir Bu deneyin amacı ısınan havanın özküt...

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Tasırırmı Bu deneyde bardak içerisinde bir buz erittiğimizde bardaktan su taşıp...

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi Bu Deney Işığın farklı ortamlarda kırılması...

Elektromıknatıs Deneyi

Elektromıknatıs Deneyi

Balondan roket yapalım deneyi Bu deneyde bir çivin nasıl mık...