Buradasınız: Anasayfa5. Sınıf Fen konularıIşık Nasıl Yayılır
 

IŞIK NASIL YAYILIR?
Doğal Işık Kaynağı : Kendileri ışık yayan kaynaklara doğal ışık adı verilir.
İnsanlar tarafından üretilmiş ışık kaynaklarına yapay ışık kaynağı adı verilir. Bir kaynaktan çıkan ışık, doğrular boyunca yayılır. Işık kaynağından çıkan ışık, bir engele çarpmadığı sürece her tarafa yayılır. Gece odadaki lambanın ışığı odanın her yerini aydınlatır.
isik-kaynaklari

 

 

 


Işık Işını: Işığın izlediği yolu göstermek için kulanılan düz çizgi ışık ışını olarak adlandırılır.

B. IŞIK BİR ENGELLE KARŞILAŞIRSA NE OLUR ?

isiğin-yansimasi

Farklı maddelerin ışık geçirgenlikleri farklı olabilir. Maddelerin bu özelliklerine bakılarak, bazıları pencerelerde kullanılırken, bazıları kullanılmaz.

Işığın bir kısmını geçiren maddlere yarı saydam maddeler denir. Yağlı kağıt ve buzlu cam yarı saydam maddelerdir.
Işığı geçirmeyen maddelere opak madde adı verilir. Tahta, duvar, demir levha opak maddelerdir.
Işığın hemen hemen tümünü geçirem maddeler saydam madde olarak adlandırılır. Hava, cam, derin olmayan su ve ince naylon gibi maddeler saydamdır.
saydam-yarisaydam
İnsan vücudu ışığı geçirmez.Bu sebeble Güneş'te ya da bir ışık kaynağının önünde durduğunda insanın gölgesi oluşur.
Bazı ışık türleri saydam olmayan cisimlerden de geçebilir. Röntgen ışınları saydam olmadığı hâlde insan vücudundan geçebilir. Ancak sert kemiklerden geçemez. Bu sayede insan kemiklerinin röntgen filmi çekilebilir.
Röntgen ışınları ve diğer bazı ışınlar gözle görülmez. Bu ışık türleri tıpta ve diğer bazı teknoloji alanlarında kullanılır.

IŞIK OYUNLARI VE GÖLGELER

Gölge:Saydam olmayan (opak) cisimlerin arkasında oluşan karanlık bölgeye, gölge adı verilir.

Işık doğrular boyunca yayılır.Bir ışık kaynağının önüne, ışık geçirmeyen bir cisim konulduğuında ışık, cismin arkasına ulaşmaz.Cismin arkasındaki ışık ulaşmayan bölgede gölge oluşur.Cisimlerin büyüklüğü ve şekli, gölge oluşumunu etkiler.
Gölge oluşumu, ışınlar çizilerek gösteirlebilir.bir ışık kaynağının önündeki cismin gölgesini bulabilmek için ışık kaynağından cisme ışınlar çizilir.
Cismin üzerine gelen ışınlar yollarına devam edemez. Cismin etrafına gelen ışınlar ise yollarına devam eder. Işık kaynağından başlayıp cismin kenarından geçirilen çizgiler uzatılarak, gölge alan gösterilebilir.
Gölge oluşumu, ışınlar çizilerek gösterilebilir.

Yarı Gölge: Birden çok ışık kaynağının olduğı ortamlarda cisimlerin gölgesinde koyu açık kısımlar olabilir.Gölgenin koyu olanı tam gölge, tam gölgenin etrafındaki daha açık olan kısım ise yarı gölge olarak adlandırılır.

D. GÜNEŞ VE GÖLGE

Güneş, gökyüzünde gün boyunca farklı konumlarda görülür.Sabah ve akşam saatlerinde Güneş yeryüzüne yakın, öğle saatlerinde ise tepede görünür.
Ağaç ya da direk gibi bir cismin gölgesi gün boyu gözlendiğinde, gölgenin sürekli yer değiştirdiği fark edilir.Cisimlerin gölgeleri hareket ediyormuş gibi görünür.Belirli zaman aralıklarıyla kontrol edildiğinde, gölgenin harkeketi daha iyi fark edilir.
Sabah ve akşam saatlerinde, Güneş'in yere yakın olduğu konumda gölgeler uzundur.Öğle saatlerinde Güneş'in tepede olduğu saatlerde gölgeler kısadır.Sabahtan öğleye doğru gölge boyları kısalır.Öğlenden akşama doğru gölge boyları tekrar uzar.
Eski çağlarda insanlar Güneş ile gölge arasındaki ilişkiyi kullanarak zamanı ölçmeye çalıştılar. Bunun için havanın güneşli olduğu günlerde zamanı gölgeler kullanarak ölçtüler. Güneş her gün farklı zamanlarda doğup battığı için zamanla doğruluğunu yitirir.


GÜNEŞ VE AY TUTULMASI

gunes-tutulmasigüneş-tutulması

 

 

 

 

 

 

 

GÜNEŞ TUTULMASI

Güneş ve Ay tutlmaları birer gölge olayıdır.Günlük hayatta gördüğümüz gölge oluşumu olayınını gök cisimleri boyutunda gerçekleşmesidir. 

Güneş ve Ay tutulmalarında; ışık kaynağı Güneş gölgesi oluşan cisimler ise Dünya ve Ay'dır.
Dünya, Güneş'in çevresinde döner.Benzer şekilde Ay'da Dünya'nın çevresinde sürekli döner. Bu gök cisimler, bazen hareketleri sırasında aynı doğrultuda gelir.Dünya, Güneş ve Ay aynı doğrultuya geldiklerinde güneş ve ay tutulmaları gerçekleşir.

Güneş Tutulması : Güneş ile Dünya arasına bazen Ay girer.Bu durumda Ay'ın gölgesi Dünya'nın üzerine düşer.Ay'ın gölgesinin düştüğü bölgedeki insanlari güneş ışığını göremez. Güneş ışığının görülmediği bu duruma güneş tutulması adı verilir.
ay-tutulmasiay-tutulmasi1

 

 

 

 

 

 

 

Ay Tutulması:Güneş ile Ay'ın arasına Dünya girer.Ay'ın, Dünya'nın gölgesinde kaldığı duruma ay tutulması denir.Ay tutulması Dünya'nın gece yaşanan kısmından gözlenebilir.

Güneş tutulmasında Ay, Güneş'e daha yakındır. Ay tutulmasında ise Dünya, Güneş'e daha yakındır.

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Bilim Adamları

Luis Victor Broglie

Luis Victor Broglie (1892 -1987) Broglie bi...

Wilhelm Conrad Röntgen

Wilhelm Conrad Röntgen (27 Mart 1845-10 Şubat 1923) Hayatı ve Akademik Kariyeri Prusya'nın Lennep şehrinde (bugün R...

Georg Simon Ohm

16 mart 1787 de Earlangen Bavaira da doğan bir alman fizikçidir.Bir çilingirin oğlu olan Alman fizikçi George Simon Ohm...

Buluşlar Ve İcadlar

Lokomotifin İcadı

Lokomotifi ilk düşünen, daha doğrusu ilk gerçekleştiren Trevithick oldu. 1801′de inşa ettiği ve kendinden öncekilerden d...

Telefonun İcadı

XIX. yüzyılın son çeyreğinde Morse telgrafı standart araçları, kuralları ve uzmanlarıyla tam örgütlenmiş bir kamu hizmet...

Balonun İcadı

Sonradan çok geliştirilen kontrolü daha doğrusu belirli yönlerde güdümü mümkün olan tipleri ya...

Bu Nedir?

Gravimetri Nedir

GRAVİMETRİ Kimyasal analizi yapılacak maddeyi doğrudan veya güç çözünen bir bileşiği şeklinde tartma esasına day...

Abiyotik Faktör

Abiyotik faktör:Organizmanın yaşam ortamındaki toprak, su, iklim, inorganik maddeler gibi biyolojik olmayan faktörler...

Absorblama

Absorblama:Bir cismin bir başka cisim içine bütünüyle alınması veya o cismin içinde tamamen dağılması ...

Arama


Editörlerimiz

Deney Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım Bu deneyin amacı sürtme yoluyla bir yapay...

Isınan Hava Yükselir

Isınan Hava Yükselir

Isınan hava yükselir Bu deneyin amacı ısınan havanın özküt...

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Tasırırmı Bu deneyde bardak içerisinde bir buz erittiğimizde bardaktan su taşıp...

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi Bu Deney Işığın farklı ortamlarda kırılması...

Balondan Roket Yapalım

Balondan Roket Yapalım

Balondan roket yapalım deneyi Bu deney okul öncesi öğrenc...