Buradasınız: Anasayfa5. Sınıf Fen konularıBesinlerin Sindirimi

 

BESİNLERİN SİNDİRİMİ

A.Besinlerin Taşınması

İnsan vücudunun her noktasında enerji  enerji üretilir. Vücutta enerji üretimi için besin ve oksijen gereklidir. Besinler sindirim kanalında sindirildikten sonra kana geçer. Sindirilmiş Besinler kan yoluyla vücudun ihtiyaç duyulan her bölgesine taşınır.

Yenilen besinlerin parçalanarak kana geçebilecek hale  gelmesine, sindirim adı verilir.  Sindirim işlemin gerçekleştiği kanala sindirim kanalı denir. Sindirim kanalı dışında, bir de sindirime yardımcı organlar vardır. Bu organlar çeşitli sıvılar ve bu sıvılar sindirim sırasında kullanılır.

SİNDİRİM YAPI VE ORGANLARI

sindirimde görev alan organlarAĞIZ: Ağızda; dişler, dil ve tükürük bezleri bulunur. Dişler besinleri parçalar ve öğütür. Tükürük bezleri, tükürük salgılayarak besinleri ıslatır. Dil, besinleri karıştırır ve yutağa doğru iter.

 

YUTAK: Besinlerin ağızdan yemek borusuna iletilmesini sağlar.

YEMEK BORUSU: Yutak ile mide arasında yer alan bir borudur. Yiyeceklerin mideye taşınmasını sağlar.

MİDE: Yemek borusuyla getirilen besinler bir süre bekletilir. Küçük parçalara ayırılır. Besinler karıştırılarak bulamaç kıvamına getirilir. Bulamaç kıvamındaki karışım ince bağırsağa gönderilir.

İNCE BAĞIRSAK: Besinlerin sindirimi ince bağırsakta tamamlanır. Besinler emilebilecek hale gelir. Sindirilmiş besinler, su, vitaminler ve mineraller ince bağırsakta emilerek kana geçer. Besinlerin kalan kısmı kalın bağırsağa gönderilir.

KALIN BAĞIRSAK: Kalın bağırsakta, posada bulunan su, vitamin ve minerallerin bir kısmı emilir. Geriye kalan atık, sindirim kanalının son kısmı olan anüsten dışarı atılır.

B.Dişlerimiz ve Görevleri

Besinleri ısırmak, koparmak, çiğnemek ve öğütmek için kullanılır. Dişler; şekil, ve görevlerine göre üçe ayrılır: Kesici dişler, köpek dişleri ve azı dişleri.

KESİCİ DİŞLER: Çenenin ön tarafında yer alırlar. Altta ve üstte dörder tane olmak üzere, toplam sekiz tanedir. Yiyecekleri ısırmaya ve koparmaya yararlar.

KÖPEK DİŞLERİ: Kesici dişlerin sağında ve solunda birer tane bulunur. Alt ve üst çenede ikişer tane olmak üzere toplam dört tanedir. Uçları sivridir. Besinleri koparmaya yarar.

AZI DİŞLERİ: Azı dişleri çenenin arka tarafında yer alır. Alt ve üst çenede sekiz tanedir. Yiyecekleri ufalayıp öğütmeye yarar.

Yetişkin ve sağlıklı bir insanın ağzında 32 tane diş bulunur. Yukarıda anlatılan dişlerin toplamı 28’dir.18-22 yaşları arasında yirmi yaş dişleri çıkar. Yirmi yaş dişleri dört tanedir. Şekil ve görev bakımından azı dişlerine benzer.Yirmi yaş dişleriyle insanın azı dişlerine benzer.Yirmi yaş dişleriyle insanın ağzındaki diş sayısı 32 olur.

C.Diş sağlığı ve Bakımı

Ağız ve diş sağlığı vücut sağlığının bir parçasıdır. Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi sadece bu yapıları değil vücudun diğer organlarını da olumsuz etkiler.

Ağız ve diş sağlığı için dikkat edilmesi gerek bazı kurallar vardır.

Dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Dişlerin gelişmesini sağlayan proteinli ve vitamince zengin besinlerin alınması ihmal edilmemelidir.

Fındık ve ceviz gibi sert kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalıdır.

Şekerli ve asitli yiyecekler fazla tüketilmemelidir.

Yemeklerden sonra dişler, tekniğine uygun olarak fırçalanmalıdır.

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Bilim Adamları

Luis Victor Broglie

Luis Victor Broglie (1892 -1987) Broglie bi...

Georg Simon Ohm

16 mart 1787 de Earlangen Bavaira da doğan bir alman fizikçidir.Bir çilingirin oğlu olan Alman fizikçi George Simon Ohm...

Wilhelm Conrad Röntgen

Wilhelm Conrad Röntgen (27 Mart 1845-10 Şubat 1923) Hayatı ve Akademik Kariyeri Prusya'nın Lennep şehrinde (bugün R...

Buluşlar Ve İcadlar

Lokomotifin İcadı

Lokomotifi ilk düşünen, daha doğrusu ilk gerçekleştiren Trevithick oldu. 1801′de inşa ettiği ve kendinden öncekilerden d...

Telefonun İcadı

XIX. yüzyılın son çeyreğinde Morse telgrafı standart araçları, kuralları ve uzmanlarıyla tam örgütlenmiş bir kamu hizmet...

Balonun İcadı

Sonradan çok geliştirilen kontrolü daha doğrusu belirli yönlerde güdümü mümkün olan tipleri ya...

Bu Nedir?

Gravimetri Nedir

GRAVİMETRİ Kimyasal analizi yapılacak maddeyi doğrudan veya güç çözünen bir bileşiği şeklinde tartma esasına day...

Abiyotik Faktör

Abiyotik faktör:Organizmanın yaşam ortamındaki toprak, su, iklim, inorganik maddeler gibi biyolojik olmayan faktörler...

Absorblama

Absorblama:Bir cismin bir başka cisim içine bütünüyle alınması veya o cismin içinde tamamen dağılması ...

Arama


Editörlerimiz

Deney Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım Bu deneyin amacı sürtme yoluyla bir yapay...

Isınan Hava Yükselir

Isınan Hava Yükselir

Isınan hava yükselir Bu deneyin amacı ısınan havanın özküt...

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Tasırırmı Bu deneyde bardak içerisinde bir buz erittiğimizde bardaktan su taşıp...

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi Bu Deney Işığın farklı ortamlarda kırılması...

Elektromıknatıs Deneyi

Elektromıknatıs Deneyi

Balondan roket yapalım deneyi Bu deneyde bir çivin nasıl mık...