Anasayfa / Doğa ve Teknoloji / Şekil Hafızası ve Örümcekler

Şekil Hafızası ve Örümcekler

ŞEKİL HAFIZASI VE ÖRÜMCEKLER

örümcekÖrümcekler Aşağı Doğru İnerken Neden Sallanmazlar? 

Yüksek bir yerden ip yardımı ile aşağıya inmeye çalışan bir kişi, iniş esnasında birçok güçlükle karşılaşır. İnerken tutunduğu ip mutlaka sağa sola döner, bükülür ve ipin ucundaki kişi dengesini sağlamak ve düşmemek için büyük çaba sarf eder. Oysa örümceğin ağını oluşturan iplikçikler, örümceğin ipin ucundan aşağıya doğru kayarken güçlük yaşamasını engeller. Böylelikle örümcek sabit bir biçimde sessizce aşağıya iner. Örümceğe bu imkanı sağlayan ise ipeğinin “şekil hafızası”dır.

Dağcıların veya yüksek bir yerden ip yardımı ile inenlerin yaşadıkları güçlükleri örümceğin yaşamamasının nedeni nedir? Nasıl oluyor da aşağı iniş yolunda, ipek ipliği dönmüyor?

Çünkü , diğer tüm ipliklerden çok daha sağlam ve esnek olan örümcek ipeğini, ona “şekil hafızası” kazandıran eşsiz bir moleküler yapı ile birlikte ortaya çıkmıştır. Örümcek ipliğini oluşturan proteinlerin moleküler yapısı birbirinin içine geçmiştir. İşte bu moleküler yapı, ipliğe dönmeye karşı direnç kazandırır, burulma veya bükülme kuvvetini emer, bükülmenin ardından müthiş gevşeme kabiliyetiyle ilk şeklini geri kazanmasını sağlar. Böylece ipin ucundaki ağırlık, burulma etkisine maruz kalarak hızlı bir şekilde dönmez.

İpliğindeki Şekil Hafızası, Örümceğe Ne Kazandırır?

Bu özellik, örümceğe çevre şartları ne olursa olsun ipin ucunda aşağı sallanmış haldeyken sabit şekilde durabilme imkanı verir. Örümcek bu sayede avını sessizce ve kımıldamadan bekleyebilir, aynı zamanda düşmanlarından korunabilir.

Şekil Hafızalı Metallerin İnsan Hayatındaki Yeri

Şekil hafızalı metaller, günlük yaşamı kolaylaştıracak birçok teknolojik ürünün geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Bunlardan bazı örnekler şöyledir:

•Çok büyük deformasyonları bile aşabilen zarar görmeyen süper elastik gözlük çerçeveleri 

•Kan damarlarına yerleştirilerek pıhtıların yakalanmasında filtre görevi gören malzemeler 

•Dişlerin estetik görünümündeki deformasyonları düzeltme işlevini üstlenen kavisli teller 

•Açık kalp ameliyatları ve sinir sistemi cerrahisinde kullanılan malzemeler 

•Yangın durumunda yanıcı ve zehirli gazların çıkışını kapatacak şekilde yapılmış yangın güvenlik valfleri, şekil hafızasına sahip metallerden üretilmektedir.

KAYNAK:Doğa bilimleri derneği

 

Benzer Konu

fil

Teknik Beyinleriyle Mühendis Hayvanlar

ASİT FABRİKASI KURAN KARINCALAR Karıncaların vücutlarında, formik asit (H2CO2) isimli kimyasal maddeyi üreten bezler vardır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.