Anasayfa / Astronomi / Uzaydaki Cisimlerin Uzaklıklarının Ölçümü

Uzaydaki Cisimlerin Uzaklıklarının Ölçümü

UZAYDAKİ CİSİMLERİN UZAKLIKLARININ ÖLÇÜMÜ

ölçmYaşadığımız Dünyada her şeyi metre, kilometre gibi ölçü birimleriyle ölçüyoruz. Karınca 5 milimetre, golf topu 5 santimetre, zürafa 5,5 metre, Çin Seddi 6,400 kilometre ve Dünyanın ekvator bölgesinin çevresi 40.000 kilometredir. Ancak, uzayın büyüklüğünü anlayabilmek için çok daha büyük uzaklık ölçü birimlerine ihtiyacımız vardır. “Işık yılı”, bu birimlerden biridir.

  Işık yılı, evrendeki birbirinden çok uzak cisimlerin arasındaki mesafeyi bulmak için kullanılan bir uzaklık birimidir ve ışığın bir yılda gittiği yolu ifade eder.

·  Işık bir saniyede 300.000 kilometre yol alabilir. Bir yılda ise yaklaşık olarak 9,461,000,000,000 kilometre yolculuk yapabilir.

·  Bize en yakın yıldız 4.22 ışık yılı uzağımızdadır.

·  Dünyamızın içinde olduğu Samanyolu galaksisi yaklaşık 100.000 ışık yılı büyüklüktedir. 

·  İçinde 200 milyar yıldız bulunan Samanyolu galaksisinin uzay içindeki hızı, saatte 950.000 km’dir.

·  Evrende Samanyolu gibi 100 milyar civarında galaksi bulunduğu tahmin ediliyor. Galaksimize en yakın olan galaksi Andromeda’dır. Bu galaksi, 21 kentilyon kilometre uzağımızda bulunuyor. Kentilyon; 10’un yanına 17 tane sıfır eklenmesi ile oluşan bir sayıdır. Bu uzaklığı, bildiğimiz ölçümlerle anlatmak mümkün olmamaktadır. Işık yılı olarak ifade edersek, Andromeda galaksisi bizden 2.3 milyon ışık yılı uzakta bulunur.

·  Evrende uzaklığı görüntülenebilen en uzak yapı olan kuasar ise, Dünyadan 13.7 milyar ışık yılı uzakta bulunur. Bu uzaklıktan daha uzaktaki hiçbir şey henüz görülememiştir.

KAYNAK:Doğa bilimleri derneği

Benzer Konu

atmosfer

Gazlar

                                                          GAZLAR Sıvılar ve gazlar akışkanlar olarak da isimlendirilir. Sıvı ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.