Anasayfa / Astronomi / Usturlab Nedir

Usturlab Nedir

Müslüman Kadın ve Usturlab

Usturlab’ın ingilizcesi Astrolab ve anlamı yıldız tekeridir. İlk kullananlar Hipparchus ve Batlamyus’a kadar uzanıyor. Usturlab yıldızların konumunu ölçmeye, yerel zaman biliniyorsa o yerin enlemini bulmaya ve bazı matematiksel hesaplamalar yapmaya yarar. Müslüman dünyası altın çağında bu aleti çok kullanmıştır çünkü namaz zamanlarını ve kıbleyi saptamak mümkündür. Küresel astronomide bir tür hesap makinesidir aynı zamanda. Orta çağda müslüman gökbilimciler usturlaba yeni özellikler eklemişler. İnternette bir başlıkta “13. yüzyılın iPhone’u” diyordu.

Meryem El-İcliyye aynı zamanda Meryem El-Usturlabi olarak da bilinir. Bağdat kentinde babası usta bir usturlab yapımcısının çırağıydı, o da babasının çırağı oldu ve Halep’te en güzel usturlabları yapmaya başladı. Onu destekleyen ise MS 944 yıllarında Halep kentinin hükümdarı Seyfüddevle’dir (Sayf Al-Dawla). Yaptığı her usturlab karmaşık, usta işi ve çok güzeldi. 9 ve 10. yüzyılın en güzel usturlablarını yaptığı biliniyor.

Ne zaman doğduğu ne zaman öldüğü, kardeşi var mıydı veya evlenmiş çocukları var mıydı, güzel miydi çirkin miydi gibi soruların yanıtları maalesef yok, yani hakkında çok şey bilinmiyor ama bir müslüman kadının usturlab yaparak para kazandığı bir gerçek. Yukarıda yazdığım bilgiler dışında hakkında hiç bir bilgi yok. Veya diyebiliriz ki “kadının adı yok”

Benzer Konu

Dünyada Ay Gibi Güneş Çevresinde Dolansaydı Ne Olurdu?

Ben bu tür soruları sevmiyorum ama çocuklar soruyor Quora’da ve uzmanlar da onlara yanıt veriyorlar. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.