Anasayfa / Astronomi / Gökyüzünün Üç Güzeli Ve Orion Takım Yıldızı

Gökyüzünün Üç Güzeli Ve Orion Takım Yıldızı

Eylül ayında Saklıkent’de yaklaşık 10 saatimi harcayarak çektiğim bu karenin kalibrasyonunu yapmış istiflemiştim. Alnitak karede olduğu için işleyememiştim, Gödence’ye götürdüm çünkü Sevgili Ahmet Kale gelecekti. Çalıştay sırasında görüntüyü güzelce işledik. Renklerin düzeyini ben seçtim, her ne kadar arkadaşım beğenmesede.
Alnitak tüm haşmeti ile bu görüntüye ben hakim olacağım diyor ama diğer taraftan hemen altında duran Alev bulutsusu ona izin vermiyor, ben senden daha güzelim diyor. Diğer tarafta AtBaşı onlara gülüyor, herkes beni tanır sizi değil diyor, ben daha ünlüyüm. Bu üçgüzelin yanında karede daha o kadar çok güzel var ki. AtBaşının arkasındaki kırmızı bulutsu, karenin her tarafına yayılmış karanlık bulutsular, dikkatli baktığınızda gözünüze çarpacaktır.
Gökyüzünün en çok sevdiğim bu karesini bu kadar güzel işleyen Sevgili Ahmet’e ve bu güzel teleskobu bana hediye eden Ustama çok teşekkür ediyorum. Sevgilerimle..

 

Yedi Kız Kardeş Olur da Ben Bırakır mıyım?

Yaklaşık bir hafta önce PixInsight ustamız Sevgili Ahmet Kale Gödence’de öektiği M42 açıkyıldız kümesini paylaştı. Rica ettim benim görüntüleride işleyebilir misin diye, sağolsun gönder hocam yaparım dedi. Ben de bugün istifledim WeTrans’a koydum. 105 tane 3 dakikalık ve 90 tane 20 saniyelik poz almışım. İki farklı poz süresi ile PI’da görüntüleri HDR yapıyorlar. Ahmet hocamızın HDR’si de yakında gelir. Bu Ülker kümesi hakkında bilgi almak isterseniz Ahmet Kale’nin sayfasında bol miktarda var.

Ben neden yapamayayım, bu kızları neden elimden kaçırsınlar dedim ve başladım işlemeye. Tam bir acemi olarak HDR de yaptım, görüntü ilişikte. İşin ilginç yanı 25 Ağustos tarihinde çektiğim zaman görüntünün içine bir de kuyrukluyıldız girmiş, sağ üstte görebilirsiniz. Ben eğer KY, 10 kadirden daha parlak olmadığı zamanlar gözlemiyordum, o nedenle o gün Ülker’in yanında 11 kadir parlaklığında C/2015 ER61 kod adlı bu KY’ın olduğunun farkında değildim. Yani ben onu değil, o beni yakaladı.

Bu yedi güzel kızı sarmalayan yıldızlararası bulut var, bir çok Ülker fotoğrafında bunu göremezsiniz, ben de çıktı. Ya çekim hatası veya gerçektenden orada var. Bu genç ve güzel kızların ışığı ile gökyüzünün orası sanki delinmiş ve oradan bize gülümsüyorlar. Sevgilerimle…

 

Orion Sevdası
Çok sevdiğim bir arkadaşım bana ABD’den güzel mobil bir kundak getirdi. Yazın Saklıkent’e gitmeden de iki tane sabit odak uzaklığına sahip mercek almıştım. Bir tanesi 50mm diğeri 105mm. Gödence’de hem kundağı hem de merceklerimi Canon 6Da ile test olanağım doğdu. Kundak çok güzel çalışıyor, sorunu yok ama sanırım geniş alan gökyüzü fotoğrafçılığına alışmam için daha çok çalışmam gerek.
Gödence’de İlk gece 50mm ile çektiğim Orion takımyıldızını görüyorsunuz. Üstüne o güzelim parlak yıldızlarının adlarını da yazdım ki kış boyunca bunları çok göreceksiniz. İkinci gece ise 105mm ile Orion takımyıldızının göbeğini çektim, çünkü orada gökyüzünün güzelleri var, hepsini beraber görün diye. Bu takımyıldız, bu sevda unutulmaz. Sevgilerimle.

Benzer Konu

Dünyada Ay Gibi Güneş Çevresinde Dolansaydı Ne Olurdu?

Ben bu tür soruları sevmiyorum ama çocuklar soruyor Quora’da ve uzmanlar da onlara yanıt veriyorlar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.