Anasayfa / Astronomi / Ethem Derman Kimdir

Ethem Derman Kimdir

ETHEM DERMAN KİMDİR

Ethem derman Kimdir? sorusunu ilk olarak 2013 yılında editör arkadaşlarımızdan Gizem ÇOBAN' a sormuştum. Bana biraz Ethem hocadan bahsetti. Daha sonra facebook sayfasından kendisini takip etmeye başladım. Çektiği fotoğraflar ve anlatımı çok güzeldi.Sevgilisini uzayda arayan adam diye düşündüm kendisi için. Birgün telefonla iletişime geçtim ve kendisini bizim okula davet ettim kabul etti. İlk olarak yüz yüze görüşme fırsatını orada yakalamıştım. Giyim tarzı ve alçak gönüllü olmasına bayıldım diyebilirim. Kendisine yazılarınızı sitemizde paylaşmak istediğimi söylediğimde de verdiği cevap " Yazdığım yazılar halkın malıdır, isteyen istediği gibi alıp kullanabilir." Kendisine teşekkür ediyorum. Bundan sonra yazdığı konuları burda paylaşmaya çalışacağım. Onun hayatında bilgi toplamak istedim ama google amca bana elle tutulur bir bilgi vermedi. Kendisinden ve Sizden bu konuda yardım istiyorum. Ethem hocayı tanıdığınız kadarıyla buraya yazarsanız bende bu alana ekleyebilirim

Ethem DERMAN

Eskimiş kimlik belgemde Kayseri, 1947 doğumlu yazar ama her ikisi de yalandır. Ben Tarsus'un Namrun yaylasında bir Ağustos ayında doğmuşum. Anne ve babam Çukurova’nın taşı toprağı altın diyerek ve bir takım zorunluluklar nedeniyle Kayseri'den Tarsus'a gelmişler. O zamanlar nüfus kütüğün nerede ise oradan alınırdı nüfus kağıdı. Babam işçi (aşçı) olduğu için o zamanlar ulaşım da bu kadar kolay olmadığı için sanırım iki yıl sonra gitmiş Kayseri'ye. Okuma yazması olmadığı için nüfus memuru babamın memurluğa geldiği günü doğum tarihi ve yeri de Kayseri olarak yazmış doğal olarak. 7 yaşına gelmiştim kazık kadar ama okula gidemiyordum. Tanıdıkların önerisi ile mahkemeye başvurarak yaş düzeltmesi istenmiş, ilk mahkemeye çıkmam o zaman olmuştur. İki yıl da düzeltilemediği için ancak bir yıl düzeltilmiş, 1948'den 1947'e indirilmiş ve ben ilkokula başlamışım. Ne zaman nüfus cüzdanım değişse doğum tarihim sürekli olrak nüfus memurları tarafından değiştirilir. En son ablamın doğum tarihi benim de doğum tarihim olmuştur. Bu nedenle ben de 16 Ağustos'u doğum tarihi olarak seçtim ve kendimce sabitledim.

Tam adım İbrahim Ethem Derman'dır. Uzun süre İ. Ethem derman olarak kullandım ama Emin Çölaşan'ın İ. Melih Gökçek hakkında yazdıklarından sonra hem İ'yi hem de İbrahim'i attım, geriye Ethem Derman kaldı. Aslında adım peygamber adıymış (İbrahim Ethem) hem de Kayseri'de mezarı (kümbeti) var derler ama bilmem dedemin adıymış. Kaybettiğin bir nesneyi bulmak için bu peygambere dua etmen yeterliymiş!!!

1966 yılında İstanbul Üniversitesi Matematik bölümünü 14. yedek listeden kazanmıştım. O zamanlar bir de yan dal seçilirdi, baktım herkes fizik yazıyordu ben de öyle yazdım. Ama dört yıl boyunca fakültede değil de kahvede eğitim görünce (nedeni var ama uzun öykünün içinde) sadece bir tek Denel Fizik dersini vermiştim. O yıl yan dal değişikliği yaparak Fizik yerine Astronomi yaptım. Beşinci yılda ilk gittiğim Astronomi dersinde sevdalandım, işte o sevda hala devam eder.

Astronomiye sizi iten ilk ne oldu?

Siz aşık olduğunuz kızın neresine vurulduğunuzu anımsayabilir misiniz? Ben de anımsamıyorum ama matematik yönünü çok sevmiştim çünkü asıl bölümümde bir tuhaf matematik vardı sanırım o nedenle olabilir. Çünkü ilk ders "Küresel Astronomi" dersinin uygulamasıydı ve o zamanlar Dr. Salih Karaali hocam veriyordu. Hocamın tahtayı kullanması ve çok güzel anlatımı ile bu sevdaya düşmüş olabilirim.

Gökbilimde en çok ilginizi çeken ve üzerinde düşündüğünüz konu neydi?

Bu sorunun bir bilimsel yanıtı var bir de popüler yanıtı var. Ben sana ikinciyi düşünerek yanıt vereyim. Bugün gökbilimin tüm konularına merak duyuyorum, bilmediğim konuyu genellikle wikipedia'dan öğreniyorum. Tabii tüm bunlar popüler düzeyde. İlk tezimde bir asteroidi gözleyip yörüngesini saptamıştım. Doktora tezimde ilginç bir yıldızın kimyasal analizini yapmıştım. Daha sonraları ise yıldızların ışık ölçümü üzerinde çalıştım. Özellikle örten değişen yıldızlar ilgi alanımdı.

Amatör astronomlar hakkında ne düşünüyorsunuz ve hangi yolları izlemesini önerirsiniz?

Gökbilime meraklı olmak insanı mutlu kılar. İlgi duyduğu alanda insanın bol bol okuması gerektiğine inanırım yani o konuda bilgiyi depolaması gereklidir. Yoksa bir teleskop alıp bir kez Jüpiter'in uydularını görüp de teleskobu evinin bir köşesine bırakmış çok sayıda insanla karşılaştım. Yeni başlayanlara işin başında aman hemen teleskop almayın derim, önce insan gökyüzünü öğrenmeli. Takımyıldızları öğrenmeli. Ay'ın nasıl evre değiştirdiğini, neden her akşam biraz daha doğuya kaydığını öğrenmeli derim.

Öğrenim Geçmişi

İklokul: 1959 yılında Tarsus Türkocağı

Orta Okul: 1962 

Lise: 1966 Tarsus Lisesi

*Akademik Özgeçmiş :

Lisans                   :1972, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik/Astronomi Bölümü

Yüksek Lisans    :1973, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi Bölümü.

Doktora               :1980, Tez konusu:

Araştırma Gör   :1981, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi

Yrd. Doç.             :1982, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi

Doçent                 :1989, Ankara Üniversitesi, Fen Fakültesi

Profesör              :1996, Ankara Üniversitesi, Fen Fakültesi

*Araştırma Alanları :

– Çift yıldızlarda dönem değişimi ve ışık eğrisi analizleri

– Yıldızların tayfsal analizleri

Verdiği Dersler :

– ASTRONOMİDE VERİ TABANLARI (Lisansüstü)

– LINUX İŞLETİM SİSTEMİ (Lisansüstü)

*Yayın Sayısı :

SCI Tarafından Taranan Uluslararası Dergilerde Yayınlanan Makaleler :  28

SCI Tarafından Taranmayan Uluslararası Hakemli Dergilerde Yayınlananlar : 13

Ulusal Hakemli Dergilerde Yayınlanan Makaleler : 4

Uluslararası Bilimsel Toplantılarda Sunulan Bildiriler ve Posterler : 2

Ulusal Bilimsel Toplantılarda Sunulan Bildiriler ve Posterler : 22

 

Benzer Konu

Dünyada Ay Gibi Güneş Çevresinde Dolansaydı Ne Olurdu?

Ben bu tür soruları sevmiyorum ama çocuklar soruyor Quora’da ve uzmanlar da onlara yanıt veriyorlar. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.