Anasayfa / 9. Sınıf Fizik Konuları / Newton’ un Hareket Kanunları

Newton’ un Hareket Kanunları

NEWTONUN HAREKET KANUNLARI

Klasik fiziğin öncüsü İsaac Newton kuvvetin hareket üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Varlıkların hareketleri incelendiğinde iki farlı türde hareket yaptığı söylenebilir. Bunlardan biri ivmeli hareket diğeri ivmesiz harekettir. İvme bir hareketlinin birim zamandaki hız değişimi olduğu hatırlanırsa varlıklar hızı değişen ve değişmeyen olarak iki farklı hareket yapmış olurlar. İvmeli hareket hızlanan veya yavaşlayan hareket olarak kendi içerisinde ikiye ayırmak mümkün. Sabit hızlı hareket ve duran cisimlerin hareket şekli ivmesiz hereket gurubuna girer.

NEWTON’UN 1. HAREKET KANUNU (EYLEMSİZLİK PRENSİBİ)

Eylemsizlik bir cismin doğal durumunu koruma isteğidir. Cisim duruyor ise durmaya devam etmek ister, hareket ediyor ise sabit hızlı hareket yapmak isteyecektir. Cismin bu durumunu değiştirecek bir etki yapıldığında cisim bu etkiye karşı ters yönde bir etki kuvveti gösterir. Bu kuvvette eylemsizlik kuvveti denir. Hareket eden bir araç aniden fren yapar ise araç içerisindekiler aracın ön tarafına doğru hareket ederler. Araç aniden hızlanmaya başlar ise araç içerisindekiler arabanın arka tarafına doğru itilirler. Cisimler veya insanlar üzerindeki bu etkinin sebebi eylemsizlik kuvvetidir.

Bir cisim üzerine etki eden net kuvvet sıfır ise ; cisim duruyor ise durmaya devam eder, hareket ediyor ise sabit hızlı hareket eder. Bu ifade aynı zamanda Galileo ya aittir. Bu prensiple Newton kuvvet olmadan da cismin hareket edebileceğini ispatlamıştır. Bu prensibe tersten bakılırsa duran veya sabit hızla hareket eden cisimlerin üzerindeki toplam kuvvet sıfırdır.

NEWTON’UN 2. HAREKET KANUNU (TEMEL KANUN)

Cisim üzerine etki eden net kuvvet sıfırdan büyükse cisim ivmeli hareket yapar (hızlanan veya yavaşlayan hareket). Cismin hareket ivmesinin büyüklüğü cismin üzerine uygulanan kuvvetin, kütlesinin oranına eşittir.

Burada ivmeyi açıklayacak olursak cismin birim zamandaki hız değişimine ivme denir

newton-hareket-yasalari

NEWTONUN 3. HAREKET KANUNU (ETKİ-TEPKİ PRENSİBİ)

Bir cisim üzerine kuvvet uygulandığında cisim bu etkiye karşılık bir tepki kuvveti uygular. Bu kuvvetin büyüklüğü uygulanan kuvvet ile aynı büyüklükte ama zıt yöndedir. Etki ve tepki kuvvetleri farklı cisimler üzerindedir.

 

etki-tepki-prensibi

Benzer Konu

Karışımlar ve Çözeltiler

Karışımlar yeni ve saf madde değildir. Bu sebeple karışımların belirli bir kimyasal formülü yoktur. Birçok karışımın hangi maddelerden meydana geldiğini bile kimi zaman bilmeyiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.