Anasayfa / 9. Sınıf Fizik Konuları / Fiziksel ve Kimyasal Değişme

Fiziksel ve Kimyasal Değişme

MADDENİN DEĞİŞİMİ

Maddede daima değişiklikler olduğunu bilmekteyiz. Maddede meydana gelen değişikliklere olay denir. Bu ise genel olarak fiziksel ve kimyasal olmak üzere ikiye ayrılır:

Maddenin Fiziksel Özellikleri

1. Isı iletkenliği

2. Katı, sıvı ve gaz hâlde bulunabilme

3. Özkütle

4. Çözünürlük

5. Tel haline getirilebilme

6. levha haline getirilebilme

7. Mıknatıslık özelliği

8. Elektrik iletkenliği

9. Sıkıştırılabilirle ve esneklik

10Renk ve koku

Fiziksel Değişim

Maddelerin yapısı değişmeden sadece hâl, biçim, şekil, dış görünüşünde meydana gelen değişimlere fiziksel değişme denir. Fiziksel değişmeler sonucunda yeni maddeler oluşmaz. Yani maddenin kimliği değişmez. Tereyağı eridiğinde şekli ve görünümü değişse de tereyağı yine tereyağıdır. Yani bu değişim fiziksel bir değişimdir.

Fiziksel değişmelere, kağıdın yırtılması, kalemin kırılması, suyun buza dönüşmesi, veya buzun erimesi, odundan talaş yapılması ya da kumaşın kesilmesi örnek verilebilir.

Şeker suda çözünerek gözümüzle göremeyeceğimiz kadar küçük parçalar halinde suyun içinde dağılmıştır. Suyun tadına baktığımızda şeker tadını al-

KİMYASAL DEĞİŞİM

kuflu-ekmekBütün maddeler atom veya molekül dediğimiz küçük taneciklerden oluşur. Atomlar ise çekirdek ve elektronlardan oluşur. Ortamın şartlarına bağlı olarak,

1. Yanabilme

2. Paslanma

3. Çürüme

4. Mayalanma

5. Küflenme

6. Elektroliz

7. Reaksiyona girme

gibi etkilerle maddenin görünümünü, şeklini değiştirdiği gibi iç yapısını da değiştiren olaylara kimyasal olay denir. Kimyasal değişme neticesinde maddede gözlenen değişmelere de kimyasal değişme denir. Kimyasal değişimde maddenin aynı zamanda molekül yapısı da değişir. Kimyasal değişimde maddenin geri dönüşümü olmaz.

Kimyasal değişime uğrayan madde, kimyasal özelliklerini kaybedip yeni özellikte başka maddelere dönüşür. Bütün yanma olayları kimyasal değişmedir.

Kibritin yanması, mumun yanması, sütün ekşimesi, yumurtanın bozulması, elmanın çürümesi, demirin paslanması, fotosentez olayı, solunum olayı. Sütten yoğurt elde edilmesi gibi olaylar kimyasal olaylardır. Odun yandığında duman ve kül oluşur. Yani odun farklı maddelere dönüşür.

Benzer Konu

Isı Sığası Nedir?

ISI SIĞASI Isı sığası, ısı kapasitesi olarak da isimlendirilir. Bir maddenin sıcaklığını bir derece artırmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.