Anasayfa / 9. Sınıf Fizik Konuları / Birimler ve Dönüşümleri

Birimler ve Dönüşümleri

BİRİMLER VE DÖNÜŞÜMLERİ

Fizikte kullanılan büyüklükler için uluslar arası birim sistemi (SI) tarafından belirlenmiş birimler vardır. Bunlar Kütle için kg, sıcaklık için Kelvin, uzunluk için metre gibi. Bu birimler dünya ülkeleri tarafından kabul edilen ortak birimlerdir. Bu büyüklükler ifade edilirken bu birimler kullanılır. Ayrıca bu birimlerin çok büyükleri (üst katları) ve çok küçükleri (as katları) da uluslararası birim sistemi tarafından belirlenmiştir. Birimler üst ve as katlara dönüştürülürken ortak ifadeler kullanılır. Bu sistem aşağıdaki tablodaki gibidir.

as-ust-katlari

 

Hakkında Gencay Han

Gencay Han
1978 Kaman/Kırşehir doğumluyum. 2001 yılında Selçuk Üniversitesi fizik öğretmenliğinden mezun oldum. 2002 yılından itibaren Erzurum ve İstanbul’da olmak üzere farklı ilköğretim ve liselerde çalıştım. Şuan Zeytinburnu Anadolu lisesinde Fizik Öğretmeni olarak çalışmaktayım. 2008 yılından itibaren bu site üzerinde çalışıyorum. Amacımız aranılan bilgide farklı kaynak oluşturmak ve paylaşmak. 4 yılda belli bir seviyeye gelen sitemize sizinde yardımlarınızı beklerim.

Sonraki Konu

Hareket Konum ve Yer değiştirme

Fizikte bir cismin veya noktanın referans noktasına olan yönlü uzaklığına Konum denir. Konum X harfi ile gösterilir. Birimi metredir. Konum belirtmek için o halde bir başlangıç noktası olmalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA

*