Hücrenin Keşfi


 

 

 Antony van Leeuwenhoek ve arkadaşlarının 17.yy’da gerçekleştirdiği mercek üretimi yeni keşiflerin yolunu hızla açmıştır.

   Robert Hook bu mercekleri kullanarak yaptığı mikroskop ile 1665 yılında ölü mantarı inceledi. İncelemesi sonucunda gördüğü boşluklara ise cellula (hücre) adını verdi. Zamanla hücre ile ilgili ortaya çıkan bilgilerin artması sonucunda 1805 yılında Alman Lorenz Oken ilk defa hücre teorisini öne sürmüştür.1839 yılında Matthias Schleiden bitki hücrelerini, Theodor Schwan da hayvan hücrelerini incelemişlerdir.1855 yılında Rudolf Virchow da onlara katılmış ve hücre teorisini ortaya atmışlardır.

 bitki ve hayvan hücresi

 

Bugün için hücre teorisi şu şekildedir;

*Tüm canlı organizmalar hücrelerden meydana gelmiştir.

*Tüm canlı organizmalarda temel yapısal ve fonksiyonel birim hücredir.

*Tüm hücreler mevcut hücrelerin bölünmesi ile çoğalırlar.

*Bir canlı, hücrelerin birlikte çalışmaları ile ortaya çıkar.

 Hakkında Gencay Han

Gencay Han
1978 Kaman/Kırşehir doğumluyum. 2001 yılında Selçuk Üniversitesi fizik öğretmenliğinden mezun oldum. 2002 yılından itibaren Erzurum ve İstanbul’da olmak üzere farklı ilköğretim ve liselerde çalıştım. Şuan Zeytinburnu Anadolu lisesinde Fizik Öğretmeni olarak çalışmaktayım. 2008 yılından itibaren bu site üzerinde çalışıyorum. Amacımız aranılan bilgide farklı kaynak oluşturmak ve paylaşmak. 4 yılda belli bir seviyeye gelen sitemize sizinde yardımlarınızı beklerim.

Sonraki Konu

proteinler

Canlıların Temel Bileşeni Proteinler

                                 CANLILARIN TEMEL BİLEŞENLERİ                            (ORGANİK BİLEŞİKLER – PROTEİNLER) PROTEİNLER *C, H ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA

*