Anasayfa / 7. Sınıf Fen Konuları / Isı Alış Verişi ve Maddenin Halleri

Isı Alış Verişi ve Maddenin Halleri

ISI ALIŞVERİŞİ VE MADDENİN HALLERİ

Elektrik enerjisinin ısıya dönüşmesi: Bütün maddeler ısı enerjisi açığa çıkarmaktadır. Elektrikli aletlerde açığa çıkan ısı enerjisinin iletken telin direnciyle, telden geçen akım miktarı ve akımın geçiş süresiyle bağlantısı vardır. Telin direnci arttıkça açığa çıkan ısı da artar. Telden geçen akım arttıkça açığa çıkan ısı da artar. Telden geçen akımın süresi arttıkça açığa çıkan ısı da artar. Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren araçlar; ütü, tost makinesi, fırın, ampuller, su ısıtıcıları.

13

Mekanik enerjinin ısıya dönüşmesi: Sürtünme hareketinden kaynaklanan enerji ısıya dönüşür. Örneğin; üşüdüğümüz zaman ellerimizi birbirine sürteriz. Kibritin yanması için, kibritin ucunu kibrit kutusuna sürteriz.

    14      

Öz Isı: Bir maddenin 1 gramının sıcaklığını 1oC arttırmak için gerekli olan ısı enerjisi miktardır. Birimi joule/goC veya kalori/goC dir. Her maddenin öz ısısı farklıdır. Bazı maddelerin öz ısı değerleri; su 1 kalori/goC, buz 0,50 kalori/goC, zeytinyağı 0,47 kalori/goC

Maddenin Halleri: Maddeler doğada üç halde bulunurlar. Bunları katı, sıvı ve gaz haldir. Maddeler ısı alarak bulundukları halden farklı bir hale geçebilirler.

                     15

 

Katı maddeleri oluşturan tanecikler birbirine oldukça yakındır. Bu yüzden bu taneciklerin hareketleri çok kısıtlıdır. Dolayısıyla katı maddeleri oluşturan tanecikler birbirine kuvvetli bağlarla bağlıdırlar.

Sıvı maddeleri oluşturan tanecikler katı maddelerin taneciklerine göre birbirine daha uzaktır. Aralarında boşluklar vardır. Bu yüzen katı maddelerin taneciklerine göre daha hareketli taneciklerdir. Bu tanecikler arasındaki bağlar katı maddelerin tanecikleri arasındaki bağlardan daha zayıftır.

Gaz maddeleri oluşturan tanecikler arasında oldukça büyük boşluklar vardır. Bu nedenle bu taneciklerin hareket yeteneği oldukça gelişmiştir. Fakat tanecikler arasındaki bağlar oldukça zayıftır.

                                     16

Maddeler hal değiştirirken ısı alıp, ısı verirler. Hal değişimi ise bu ısı alışverişi sırasında tanecikler arasındaki bağların kopup yeniden kurulması ile gerçekleşir. Örneğin; buz katı bir maddedir. Tanecikleri arasındaki bağ kuvvetlidir. Buz ısındıkça aradaki bağlar kopar ve sıvı olan suya dönüşür.

Benzer Konu

Maddenin Hal Değişimi

Su doğa da sadece sıvı halde bulunmaz, halden hale girer. Yukarı da suyun geçirdiği bir hal değişim örneği verilmiştir. Şimdi bu hal değişim olaylarını daha

2 Yorum

  1. Hello. And Bye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.