Anasayfa / 7. Sınıf Fen Konuları / Görme Organımız Göz

Görme Organımız Göz

GÖZ
Göz görme organımızdır. Bir cismi, bir maddeyi görebilmek için mutlaka ışık gereklidir. Işık gözümüze, ya doğrudan ışık kaynağından çıkarak ya da yansıyarak gelir. Işıksız ortamda görme olayı gerçekleşemez. Görme olayının gerçekleşmesi için, cisimlerin, bir ışık kaynağı tarafından aydınlatılması şarttır.
aydınlatma
Gündüz cisimleri rahat görürüz. Çünkü en güçlü ışık kaynağı olan Güneş, çevremizi aydınlatmaktadır. Geceleri, güneş olmadığı için göremeyiz. Bu nedenle de gece görebilmek için elektrik lambası, mum, el feneri, gaz lambası gibi ışık kaynaklarından yararlanırız. Ay, Güneş’ ten aldığı ışığın bir kısmını Dünya’ya yansıtır. Yansıyan ışık sayesinde çevremiz biraz aydınlanır. Biz de böylece çevremizdeki cisimleri görebiliriz.
Göz üç bölümden oluşur:
Sert tabaka
Damar tabaka
Ağ tabaka
 
 fenodevi-com-goz-gorme-olayi
 
Renkli kısmı gözün ortasındaki yuvarlak kısmıdır. Yuvarlak kısmın ortasında göz bebeği vardır. Göz bebeği görmemizi sağlar.
 

Sert Tabaka:

Gözün en dış kısmında bulunan beyaz ve sert kısımdır. Gözü, dıştan gelebilecek etkilerden korur. Ön kısmı biraz kabarık ve saydamdır. Bu kısma kornea denir. Kornea, ışınların göz bebeği üzerinde toplanmasını sağlar.
 

Damar Tabaka:

Sert tabakanın altında, gözü besleyen kan damarlarının bulunduğu siyah renkli kısımdır. Bu tabaka, göze renk değişikliği verir. Damar tabaka gözün ön kısmında değişikliğe uğrayarak irisi meydana getirmiştir. İrisin ortasındaki siyah deliğe göz bebeği denir. Işık, göz bebeği yoluyla göze girer. Göz bebeğinin arkasında göz merceği yer alır. Göz merceği, ince kenarlı bir mercektir

 Ağ Tabaka: Görme sinirlerinin bulunduğu tabakadır. Bu tabakada, ışığa duyarlı görme sinirleri vardır. Ağ tabaka, gözün iç kısmını kaplar ve ağ gibi bir görünüşü vardır. Sinir hücrelerinden ve sinir tellerinden oluşur. Görme duyusu bu tabakada meydana gelir. Cisimlerden gelen ışınlar, göz merceğinden geçerek kırılır. Kırılan ışınların ağ tabaka üzerinde sarı leke denilen kısma düşmesiyle ters görüntü oluşur. Aydınlıkta cisimlerin renklerini ve ayrıntılarını algılayan koni hücreleri ile az ışıkta siyah ve beyaz renkleri algılayan çomak hücreler ağ tabakada bulunur. Sarı benekte koni hücreler çok olduğundan görüntü nettir.

Göz ve Göz Sağlığı:

fenodevi-com-goz
  • Çevremizdeki varlıkları, olayları gözümüzle görürüz.
  • Göz sağlığımıza özen göstermeliyiz.
  • Gözümüzü korumalıyız.
  • Kitap ile gözümüz arasındaki uzaklık 30 cm dolayında olmalıdır.
  • Az ya da çok ışık altında çalışmamalıyız.
  • Gözlerimizi temiz tutmalıyız.
  • Gözlerimiz için gelişi güzel ilaç kullanmamalıyız.
  • Gözlerimiz rahatsızlandığı zaman doktora gitmeliyiz.
  • Doktorun verdiği ilaçları zamanında kullanmalıyız
GÖZ KUSURLARI
Miyopluk: Gözün önden arkaya doğru normalden uzun olmasıdır. Görüntü sarı lekenin önünde oluşur. Yakını iyi görür, uzağı göremez. Görüntü sarı beneğin ve retinanın önüne düştüğünden uzaktaki cisimler net görülmezler. Kalın kenarlı mercekle düzeltilirler.
 
miyop
 
 
 

Hipermetropluk: Gözün önden arkaya doğru çapının daralmasıdır. Görüntü, sarı lekenin arkasında oluşur. Uzağı iyi görür, yakını göremez. Görüntü retinanın arkasına düştüğü için yakındaki cisimler net gözükmezler. İnce kenarlı mercekle düzeltilir.

hipermetrop

Renk Körlüğü: Retinada kırmızı, yeşil ve mavi rengi algılayan koni hücreleri vardır. Kalıtsal olarak kırmızı ve yeşil koni hücreleri oluşmuyorsa kırmızı-yeşil renk körlüğü oluşur. Aşağıda renk körlüğünün belirlenmesinde kullanılan şekillerden biri görülmektedir. Genellikle kırmızı ve yeşil renklerin birbirinden ayırt edilemediği bir göz kusurudur. Tedavisi yoktur

fenodevi-com-goz-renk-korlugu
 
Renk Körlüğü Testi:
fenodevi-com-goz-renk-korlugu-testi
 

Astigmatizm: Göz merceği yüzeyinin pürüzlü bir hal alması ya da korneanın kavislenmesi sonucunda görüntü sarı lekeye bulanık ve şekli bozuk olarak düşer. Saydam tabakada veya göz merceğinin yapısındaki bozukluklardan dolayı cisimlerin bulanık görülmesidir. Mercekle düzeltilir.

 
astigmat
 
Şaşılık: Gözü hareket ettiren kasların uyumsuzluğu sonucunda oluşur, ameliyatla giderilebilir.

Katarakt: Göz merceğinin içindeki sıvının ya da göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi sonucunda görüntü sarı lekeye düşmez. Ameliyatla düzeltilebilir.

Benzer Konu

Mercekler ve Kullanım Alanları

Mercekler günlük hayatımızda pek çok alanda rastladığımız araçlardır. Cam veya plastik olabilirler. Mercekler kendi aralarında ikiye ayrılır. Bunlar; ince kenarlı ve kalın kenarlı merceklerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.