Tam Gölge

 

 

TAM GÖLGE:

Bir akşam ailenizle hep beraber otururken elektriklerin kesildiğini düşünelim. Bir büyüğümüz odayı aydınlatmak için mum yaktığında ortalıkta loş bir ışık olur. Biz mumun önünden geçtiğimizde duvarda karartılar gözlemleriz. Bu karartıların nedenini ve nasıl oluştuğunu hiç düşündük mü? Mumun önünden geçtiğimizde bizim gölgemiz duvara yansır. Duvarda gözlemlediğimiz gölgelere tam gölge diyebiliriz.

gölge

Öğlen vakti yolda yürürken güneş ışığının arkamızdan geldiğini düşünelim bu şekilde yolda bizi yansıtan karartılar gözlemleriz ve bu karartılar bizim gölgemizdir. Bu gölgelere tam gölge diyebiliriz.

yoldaki gölge 

yolda kendi gölgemizi görebiliriz

 

 


 

Tam gölgenin oluşumu bazı sanat dallarına da konu olmuştur, yeni yeni çalışmalar tam gölgenin yardımıyla hayatımıza girmiştir.  Örneğin geri dönüşümü olmayan atıklardan heykeller oluşturulmuş ve ışık kaynağı kullanılarak duvarda insan silüetleri gözlemlenmiştir ya da en basitinden ellerimizle bir ışık kaynağının önünde kuş, tavşan gibi figürler oluşturabiliriz.

insan gölgesikuştavşan

 

Karagöz ve Hacivat’ı hepimiz duymuşuzdur ve ya izlemişizdir. Bu tiyatro gösterimi de gölgeler oluşturularak yapılmaktadır. Gölgelere hayatımızın içinde oldukça sık rastlamaktayız.

karagözgölge oyunu

Bir ışık kaynağından çıkan ışık ışığın geçişini engelleyecek bir madde ile karşılaştığında maddenin arkasında karanlık bir bölge oluşur. Bu bölgeye gölge demekteyiz.

tam gölge


 

Gölge oluşmasını etkileyen bazı değişkenler vardır. Gölgenin oluşumu cismin şekli ve büyüklüğüyle ilgilidir. Gölgeyi oluşturacak cismin şekli nasılsa oluşan gölgenin şekli de aynı olur. Örneğin cisim yuvarlak ise gölge de yuvarlaktır. Işık kaynağının, cismin ya da gölgenin oluştuğu ekranın yeri değiştirildiğinde, cismin gölgesinin büyüklüğü, yeri ve şekli değişebilir. Işık kaynağı cisme yaklaştırıldığında gölgenin büyüdüğünü, ışık kaynağı cisimden uzaklaştırıldığında gölgenin küçüldüğünü gözlemleriz. Bunu istersek küçük bir deneyle yapabiliriz.

Bir gölgenin oluşumunda önemli olan bazı değişkenler vardır. Gölgenin büyük ya da küçük olması engelle ekran arasındaki uzaklığa bağlıdır. Bir cisim ışık kaynağına yaklaşırsa gölgesi büyür ve açık renkli olduğunu gözlemleriz. Cisim ekrana yaklaştığında ise cismin gölgesi küçülür ve koyu renkli olur. Işık kaynağı cisimden uzaklaşırsa cismin gölgesi küçülür, ekran cisimden uzaklaşırsa cismin gölgesi büyür diyebiliriz.

tutulmalar

Evrende bazı olayların gölgeler sonucunda meydana geldiğini gözlemleriz. Örneğin Güneş ve Ay tutulmaları gölgeler ile olur. Bir ışık kaynağı olan Güneş ile Dünya’mızın arasına Ay girdiğinde Dünya’mız üzerinde bir gölge oluşur bu Ay’ın gölgesidir. Oluşan bu durumu Güneş tutulması olarak adlandırmış oluruz. Güneş tutulmasında Ay, Güneş’e Dünya’dan daha yakındır.

tam gunes tutulmasi

Bir ışık kaynağı olan Güneş ile Ay arasına Dünya’mız girdiğinde Dünya’dan bakan bir kişi Ay’ı tamamen karanlık olarak gözlemler. Ay, Dünya’nın gölgesi içinde kalır. Bu olaya Ay tutulması diyebiliriz. Ay tutulmasında ise Dünya, Güneş’e Ay’dan daha yakındır.

tam-ay-tutulmasi-

 

 

Yorum Yaz

Mail adresin yayınlanmayacak.
Gerekli alanları işaretleyin*