Anasayfa / 5. Sınıf Fen konuları / Sağlığa Zararlı Maddeler

Sağlığa Zararlı Maddeler

SAĞLIĞA ZARARLI MADDELER

Sigara ve Alkolün Zararları

İnsanların sağlığını olumsuz etkileyen zararlı alışkanlıkların başında sigara ve alkol gelir. Sigara ve alkol kullanım bakımında en yaygın zararlı alışkanlıklardır. Sigara ve alkol kullanan insanlar bir süre sonra bu alışkanlıkları bırakmada zorlanırlar. Sigara ve alkolde, bağımlılık yapan maddeler vardır.

Sigarada bulunan nikotin maddesi bağımlılık yapar. Sigara, solunum yollarını tahriş eder. Bronşit ve astım gibi hastalıklara yol açar. Akciğer ve gırtlak kanserine yakalanma tehlikesini onlarca kat artırır. Sigara, mide hastalıklarına ve sindirim bozukluğuna sebep olur.

Sigara yalnız içene değil içenlerin etrafında bulunanlara da zarar verir.

Tanım: Sigara içenlerin çevresinde bulunan insanlara pasif içici denir.

Alkol, sigaradan sonra bir diğer yaygın zararlı alışkanlıktır. Alkole genellikle arkadaş ve çevre etkisiyle başlanır. İnsanlar alkol içerek sorunlarının ortadan kalkacağını zanneder.

Alkol, denge sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olur. Alkol kullanan kişi, konuşmada ve yürümede zorlanır.

Alkollü araç kullanımı trafik kazaları riskini arttırır. Ayrıca alkollü araç kullanmak yasal değildir.

Karaciğer, beyin, sinirler, kalp, mide ve bağırsaklar alkolün en fazla etkilediği organlardandır. Devamlı alkol kullanımı insanın hayati organlarında geri dönülmez tahribatlara sebep olur.

İnsanlar, çoğu zaman sağlığın değerini, onu yitirmeden anlamazlar. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, insanlara hiçbir şey kazandırmaz.

Aksine sağlığını ve parasını kaybettirir.

Sağlığın korunması için sigara ve alkolden uzak durulmalı, düzenli spor ve egzersizle vakit değerlendirilmelidir.

Sonraki Konu

Maddenin Hal Değişimi

Su doğa da sadece sıvı halde bulunmaz, halden hale girer. Yukarı da suyun geçirdiği bir hal değişim örneği verilmiştir. Şimdi bu hal değişim olaylarını daha

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.