Mikroskobik Canlılar

Mikroskobik Canlılar

227
6
PAYLAŞ
MİKROSKOBİK CANLILARI TANIYALIM:

Yeryüzünde sayısız miktarda canlı bulunur bu canlıların bazıları çok büyükken bazıları okadar küçüktür ki gözümüzle görmemiz imkansızdır. Bu tür canlıları mercek yada mikroskop yardımıyla görebiliriz. Bu nedenle bu canlılara mikroskobik canlılar denir. Mikroskobik canlılar her yerde bulunur.Havada, suda, toprakta, besinlerde ve canlıların vücudunda yaşayabilir. Mikroskobik canlıların bazıları yararlı bazıları ise zararlıdır.

 

[reklam 1]

mikroskobik-canlilar

Zararlı mikroskobik canlılar:

 
Vücudumuza girdiğinde bizde hastalık yapan mikroplar (virüs ve bakteriler) zararlı mikroskobik canlıl
ardır. Tifo, kolera, verem ve tetanos bu hastalıklardandır. Mikroplar vücudumuza solunum yollarıyla veya ağız yoluyla girerek vücudumuzun savunmsaını zayıflatırlar. Bazıları ölümcül hastalıklara neden olabilir. 
 
Yararlı mikroskobik canlılar:
Mikroskobik canlıların yararlılarıda vardır. Yediğimiz yoğurt veya peynir gibi yiyecekler onların sayesinde gerçekleşir. Bu canlılardan bazıları sütten yoğurt ve peynir yapılmasını sağlarlar. Üzümden sirke yapılmasını sağlayan da yine bu canlılardır. Ayrıca toprakta bitki ve hayvan artıklarını küçük parçalara ayırarak toprağın beslenmesini sağlarlar. bu sayede dünyamız bir çöp yığını olmaktan kurtulur.
 

 mikroskobik-canliMikroskopla İncelen Canlılar Videosu

 

 

6 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK


*