Anasayfa / 5. Sınıf Fen konuları / Mantarlar ve çeşitleri

Mantarlar ve çeşitleri


MANTARLARI TANIYALIM

Doğada çok çeşitli şekillerde mantarlar vardır. Bazı insanlar mantarların bitki olduğunu düşünür. Ancak mantarlar bitki değildir. Farklı bir canlı çeşididir.
Mantarların yaprakları ve çiçekleri yoktur. Bitkiler kendi besinini üretebilir. Ancak mantarlar ihtiyaçları olan besini üretemez. Besini dışarıdan alırlar. Mantarlar, nemli, ılık ve az ışık alan yerlerde daha çok görülür. Mantarlar; orman zeminlerinde, ağaç kabuklarında, meyve, sebze ve diğer bazı besinlerin üzerinde yaşarlar. Mantarların farklı çeşitleri vardır.
 

 

 

 

Şapkalı mantarlar: Bahçede ve ormanlarda doğal olarak yetişebilir. Doğal mantarların bazı türleri zehirlidir. İnsanlar tarafından yetiştirilen şapkalı mantarlar, kültür mantarı olarak adlandırılır.

 
 
 
kuf-mantariKüf Mantarı: Küf bir çeşit mantardır. Portakal, limon, ekmek ve peynir gibi besinlerin üzerini kaplayan renkli örtü, küf mantarıdır. Küf mantarları besinlerin bozulmasına sebep olur.
 
maya-mantariMaya mantarları: Pasta ve ekmeklerin kabarmasında kullanılır.
Bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda hastalığa sebep olan mantar türleri de vardır. Bazı mantarlar, insanlarda el ve ayaklarda kaşıntı ve yaraların oluşmasına sebep olur.
 
 

 

 
 
 
 
 

Benzer Konu

çevre 1

Ben ve Çevrem- Doğal ve Yapay Çevre

Çevremizde gördüğümüz her şeye dikkatle bakmalıyız ve iyi bir gözlemci olmalıyız. Çevremizde gözlemlediğimiz şeyleri not almalıyız ve kendi içlerinde grup

7 Yorum

 1. parazit mantarları : ayak ve ellerimizin arasında kaşıntı ve yara yapar

  İYİ DERSLER

 2. bir tanesi eksik parazit mantarı

 3. Parazit mantarlar tek hücreli olduğu için onlar mantar sınıfında değiller

 4. LÜTFFFEEENNN……

 5. Merhaba,

  Bir şey soracaktım.

  Burada PARAZİT MANTARLAR YOK.

  Rica etsem onları da ekler misiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.