Anasayfa / 5. Sınıf Fen konuları / Kuvvetin Ölçülmesi

Kuvvetin Ölçülmesi

KUVVETİN ÖLÇÜLMESİ

Çevremizde bir çok cismin hareket halinde olduğunu görüyoruz. Canlılar kendiliğinden cansız varlıklar da dışarıdan gelen bir etkiyle hareket ediyorlar. İşte hareket etmeyi sağlayan etkiye kuvvet adı verilir. Canlı varlıklarda ve cansız varlıklarda kuvvet ile birlikte hareketin, yönün değiştiğini görmekteyiz.

kuvvet2

Günlük hayatta çoğu işimizi kuvvet uygulayarak yaparız.

Bir cisme etki eden bir kuvvet karşısında cisim yön değiştirebilir. Örneğin hızla gelen bir topa ayağımızla hızlıca vurduğumuzda topun yönünü değiştirmiş oluruz. Bir cisme etki eden kuvvet cismin şeklini değiştirebilir. Örneğin oyun hamurlarına çeşitli şekiller vererek kuvvet uygulamış oluruz. Duran bir cismi yine kuvvetin etkisiyle hareket ettirebiliriz. Kuvveti iki farklı biçimde inceleyebiliriz. Sayı ve bir birimle belirtilen büyüklüklere skaler büyüklük diyebiliriz. Bir cismin yönü, değeri ve doğrultusu belirtiliyorsa vektörel büyüklük diyebiliriz.

topoyun-hamuru2

 

Kuvvetin yönü, doğrultusu, başlangıç noktası, şiddeti vardır. Örneğin; Ali odasında geçen seneden kullanmadığı kitaplarını büyük bir koliye koymuştur ve büyük koliyi odasındaki masanın önünden, kapısının önüne çıkarmak istemektedir.  Ali’nin koliye uyguladığı kuvvet masanın önünden kapının önüne doğrudur. Kuvvetin yönünü bulmuş olduk. Kuvvetin doğrultusu ise yere paraleldir. Böylece kuvvetin doğrultusunu da bulmuş olduk. Ali’nin koliyi itmeye başladığı nokta yani masanın önü kuvvetin başlangıç noktasıdır. Ali’nin koliyi itmek için uyguladığı gücü ise kuvvetin şiddetini göstermektedir. Kuvvetin yönünü, doğrultusunu, başlangıç noktasını, şiddetini görebilmek için siz de bunu sınıflarınızda uygulayabilirsiniz.

Fkuvvetikuvvet3

Kuvveti dinamometre dediğimiz alet ile ölçebiliriz. Dinamometrenin içinde esnek bir yay bulunur.  Bu yaya kuvvet uygulandığında uzar. Uzama miktarı, dinamometre üzerindeki sayılardan yararlanılarak kuvvetin büyüklüğünü bulmamızı sağlamaktadır. Kuvvetin birimi N harfiyle gösteririz. Newton olarak okuruz.

 

Dinamometreler içerisinde esnek yaylar vardır. Yaya uygulanan kuvvet arttıkca yay uzar. Uygulanan kuvvetin büyüklüğü ile yayın uzaması doğru orantılıdır.

Sonraki Konu

Maddenin Hal Değişimi

Su doğa da sadece sıvı halde bulunmaz, halden hale girer. Yukarı da suyun geçirdiği bir hal değişim örneği verilmiştir. Şimdi bu hal değişim olaylarını daha

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.