Anasayfa / 5. Sınıf Fen konuları / Besinler ve Özellikleri

Besinler ve Özellikleri

BESİNLER VE ÖZELLİKLERİ:

Canlıların hareket edebilmeleri için enerjiye gereksinimleri vardır. Canlılar bu enerjilerini besinlerden sağlarlar. Arabanın motorunun çalışabilmesi için akaryakıta gereksinimi olduğu gibi canlıların da enerji sağlamak için besinlere gereksinimleri vardır. Besinler, hayvansal ve bitkisel olmak üzere ikiye ayrılır. Et, süt, peynir, tereyağı, yumurta gibi besinler hayvansal; meyve, sebze, tahıl gibi besinler ise bitkisel be­sinlerdir. Besinler yapısal olarak proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitaminler, su ve mineraller gibi gruplara ayrılır. Besin içeriklerini vücudumuzda gördükleri işe göre üç gruba ayırırız.

mineraller

 

ENERJİ VERİCİ BESİNLER

Enerji verici besinler, öncelikle karbonhidratlar ve yağlardır. Gerektiğinde proteinlerden de enerji sağlanır. Karbonhidratlar, şeker ve şekerli yiyecekler, ekmek, makarna, unlu besinler, patates, tahıllar gibi besin maddelerinde bulunur. Yağlar,  bitkilerden ve hayvanlardan elde edilir. Tereyağı, zeytinyağı, ayçiçe­ği yağı, mısır özü yağı, soya yağı gibi yağlar vardır.

 karbonhidrat

YAPICI VE ONARICI BESİNLER

Proteinler vücudumuzun büyümesi, gelişmesi, onarılması gibi önemli gö­revler üstlenmiştir. Mineraller ve su bu görev sırasında proteinlere yardımcı olur. Proteinler; et, süt, tavuk, balık, peynir, tahıllar, (buğday, arpa, mısır, pirinç) ve baklagiller (fasulye, nohut, mercimek, bakla) gibi besinlerde bulunur.

proteın 

DÜZENLEYİCİ BESİNLER

Vücudumuzda; vitaminler, mineraller ve su düzenleyici bir görev üstlenmiştir. Vitaminler her çeşit besinde bulunur. Fakat sebze ve meyvelerde daha çoktur. Vitaminlerin; A, B, C, D, E, K gibi çeşitleri olup, her vitamin çeşidinin vücudumuzda farklı bir işlevi vardır. Vitaminler sağlıklı olmamızı ve büyümemizi sağlar, eksikliği vücudumuzu olumsuz yönde etkiler.

 Ekran Alıntısı

mıneral

 

 

indir 1

 

Mineraller de vitaminler gibi vücudumuzda düzenleyici bir görev üstlenmiştir. Sodyum, kalsiyum, fosfor, demir gibi madensel maddeler yani mineraller vücudumuz için gerekli maddelerdendir. Su, canlılar için çok önemli bir maddedir. Vücut­ta suyun azalması rahatsızlıklara yol açar. Ter, idrar, solunum yoluyla atılan suyun mutlaka vücuda alınması gerekir. Vücudumuz için gerekli olan suyun bir bölümünü sebze ve meyvelerden, bir kısmını da içeceklerden sağlarız.

images 3

Günümüz dünyasında özellikle iş yaşamındaki hızlı tempo, insanları bu tür hazır besin maddelerine yöneltmektedir. Fakat bu tür hazır besinlerde bulunan kimyasal maddeler çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Tüketici olarak besin maddeleri satın alırken dikkatli olmak zorundayız. Besin maddelerinin üzerinde bulunan besin içerikleri bölümünü mutlaka okumalı ve buna göre davranmalıyız. Özellikle besin maddelerinin paketleri üzerindeki son kullanma tarihine mutla­ka bakmalıyız. Son kullanma tarihi geçmiş ürünler sağlığımız açısından sakıncalı­dır. Ayrıca güvendiğimiz, markalı ürünleri satın almaya çalışmalıyız. Satın alacağımız sebze, meyve, balık, et gibi besin maddelerinin taze olması­na dikkat etmeliyiz. Bozuk ve tazeliği kaybolmuş besin maddeleri sağlığımız açısından sakıncalıdır. 

Benzer Konu

Maddenin Hal Değişimi

Su doğa da sadece sıvı halde bulunmaz, halden hale girer. Yukarı da suyun geçirdiği bir hal değişim örneği verilmiştir. Şimdi bu hal değişim olaylarını daha

7 Yorum

 1. herkes be

  evsin

   

  mi s

   

 2. Enerji verici besinler, öncelikle karbonhidratlar ve yağlardır. Gerektiğinde proteinlerden de enerji sağlanır. Karbonhidratlar, şeker ve şekerli yiyecekler, ekmek, makarna, unlu besinler, patates, tahıllar gibi besin maddelerinde bulunur. Yağlar,  bitkilerden ve hayvanlardan elde edilir. Tereyağı, zeytinyağı, ayçiçe­ği yağı, mısır özü yağı, soya yağı gibi yağlar vardır.http://Enerji verici besinler, öncelikle karbonhidratlar ve yağlardır. Gerektiğinde proteinlerden de enerji sağlanır. Karbonhidratlar, şeker ve şekerli yiyecekler, ekmek, makarna, unlu besinler, patates, tahıllar gibi besin maddelerinde bulunur. Yağlar, bitkilerden ve hayvanlardan elde edilir. Tereyağı, zeytinyağı, ayçiçe­ği yağı, mısır özü yağı, soya yağı gibi yağlar vardır.

 3. Güzel bir proje olmuş  beyendim ben  ve kardesim çok güzel ve başarılı olmuş kısacası güzelmiş.™

   

 4. cok kötü valahi valah i                  

   

   

   

  vadafaka

 5. Güzel hatta süper bir site ama çok reklam var.Lütfen birazcık reklamı azaltın.O beni çook engelliyor   

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.