Buradasınız: Anasayfa5. Sınıf Fen KonularıYer Kabuğunda Neler Var?

Yer Kabuğunda Neler Var?

Kullanıcı Oyu:  / 12
En KötüEn İyi 

 

 

YER KABUĞUNDA NELER VAR?

Üzerinde yaşadığımız Dünya’nın bazı kısımları karalardan bazı kısımlarının denizlerden oluştuğunu biliyoruz. Dünya’mızın belirli bir yer kabuğu vardır ve yer kabuğunun ana maddesi kayaçlardır. Doğada bulunan mineral topluluklarına verilen isimlere kayaçlar denilmektedir. Yerkabuğunu oluşturan kayaçlar mineral birikintilerinden oluştuğu için kırılgan ve hareketli bir yapıya sahiplerdir. Bu yapılar sürekli olarak yer değiştirirler ve bizler bu yer değişimlerinin çoğu zaman farkına varmayız.

kayac 1

Kayaçların küçük hallerine taş diyoruz ve çevremizde bolca görmekteyiz. Taşların parçalanmasıyla çakıllar oluşurken, çakılların parçalanmasıyla da kumlar oluşmaktadır. Artık kayaçları öğrendiğimize göre kayaçların bize olan faydalarını da merak ediyor olabiliriz. Sizce kayaçlar hayatımızın hangi alanında bizim için önemlidir?

katmanlar Dünya'nın yerkabuğu ve katmanları

taşcakilkum

 

 

Kayaçlar türüne bağlı olarak farklı farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Demir ve mika bir tür kayaçtır ve neredeyse hayatımızın her alanında karşımıza çıkar. Demirler sıralarımızın yapımında, mika ise suluklarımızda ve annelerimizin evlerimizde kullandığı araç gereçlerde karşımıza çıkan cam-plastik karışımı bir maddedir.

sırademirsulukmika

Granit de bir kayaç çeşididir ve kullandığımız mutfak fayanslarının yapımında kullanılırken, alçı taşı adı verilen kayaç çeşidi tahtalarımıza yazdığımız tebeşirlerin yapımında kullanılır.

granitgranitalçı taşıalçı taşı

Kil beklide pek çoğumuzun gördüğü ya da duyduğu bir maddedir ve bir kayaç çeşididir. Porselen ürünlerin yapımında kullanılmaktadır.

kilkil

Silisyum ve gümüş gibi maddeler de birer kayaç türü olmakla beraber cam ve ayna yapımında kullanılmaktadır.

silisyumsilisyum

Fosiller: Çok eski dönemlerde yaşamış ve öldükten sonra taşlaşarak günümüze kadar gelmiş bitki ve hayvan kalıntılarına fosil adını vermekteyiz. Soyu tükenmiş ve yüzyıllar öncesinde yaşamış bitki ve hayvan kalıntıları ile ilgili bizlere bilgi vererek yaşadıkları dönemin özelliklerini bulmamızda bizlere yol gösterici olurlar. Fosiller genellikle tortul kayaçların içlerinde bulunurlar ve sert olan dokuları günümüze kadar ulaşır. Toprak ana yaşam faaliyetlerini yerine getiremeyen canlılara kucak açmıştır ve tortul kayaçlar içine yerleşen canlıların sert dokuları çürümeden kalmaktadır. Fosilleri inceleyen bilin dalına paleontoloji, bu bilim dalıyla uğraşan bilim insanlarına ise paleontolog diyebiliriz. Fosiller bize az öncede bahsettiğimiz gibi soyları tükenmiş canlılar hakkında bilgi verir ve canlıların yaşadıkları çevre ile ilgili bilgi verir. Soyları tükenmiş canlıların biyolojik özellikleri ile ilgili yol göstericidir ve gelişim süreçlerini bize gösterir. Fosiller içinde bulundukları tortul kayaçların yaşı ve yapısıyla ilgili de yol göstericidir.

fosil1fosil2

Doğal Anıtlar: Yaşadığımız ülkemiz pek çok doğal güzellikleri ve kültürel mirasıyla her yıl milyonlarca turist çekmektedir. Ülkemizde bu denli çeşitli doğal güzelliklerin olmasının nedeni ise içinde bulunduğu jeopolitik konumudur. Yerkabuğunun oluşum sürecinde akarsuların toprağı aşındırması, biriktirmesi gibi çeşitli işlemler ve süreçler sonunda traverten, göl, mağara gibi doğal güzellikler oluşmuştur. Ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Pamukkale travertenleri yeryüzüne çıkan suyun buharlaşması sonucu suyun içinde kalkerli ve kireçli maddenin çökmesiyle oluşmuştur. Yeryüzündeki sert tabakaların çeşitli süreçlerden geçerek aşınmasıyla Ürgüp ve Göreme bölgesinde peri bacaları ismi verilen çeşitli şekiller oluşmuştur.

pamukkalenevsehir peri bacalaridamlataş

 

 

İlgili Videolar

Benzer Konular

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Arama


Editörlerimiz

Son Eklenen Konular

Besinlerin Sindirimi

01 Şubat 2011
Besinlerin Sindirimi

BESİNLERİN SİNDİRİMİ A.Besinlerin Taşınması İnsan vücudunun her noktasında enerji enerji...

Boşaltım Sistemi

01 Şubat 2011
Boşaltım Sistemi

A.Boşaltımda Görevli Organ ve Yapılar İnsan vücudunda gerçekleşen faaliyetler sonucunda...

Sürtünme Kuvveti

01 Şubat 2011
Sürtünme Kuvveti

SÜRTÜNME KUVVETİ: Ali arkadaşlarıyla bir gün misket oynamaya başlamıştır....

Dünya, Güneş ve Ay

08 Şubat 2011
Dünya, Güneş ve Ay

Dünya Güneş ve Ay'ın Şekli: Gökyüzü olayları ve...

Bitkilerin Sınıflandırılması

26 Şubat 2011
Bitkilerin Sınıflandırılması

CANLILAR NASIL SINIFLANIR? Yakın çevremizde ve yeryüzünün diğer kısımlarında birbirinde...

Deney Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım Bu deneyin amacı sürtme yoluyla bir yapay...

Isınan Hava Yükselir

Isınan Hava Yükselir

Isınan hava yükselir Bu deneyin amacı ısınan havanın özküt...

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Tasırırmı Bu deneyde bardak içerisinde bir buz erittiğimizde bardaktan su taşıp...

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi Bu Deney Işığın farklı ortamlarda kırılması...

Elektromıknatıs Deneyi

Elektromıknatıs Deneyi

Balondan roket yapalım deneyi Bu deneyde bir çivin nasıl mık...