Buradasınız: Anasayfa5. Sınıf Fen KonularıMaddenin Ayırt Edici Özellikleri

Maddenin Ayırt Edici Özellikleri

Kullanıcı Oyu:  / 413
En KötüEn İyi 

 

MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

 

Doğada birbirinden farklı sayısız miktarda madde vardır. Kütle ve hacim maddelerin, ölçülebilen ortak özellikleridir. Maddelerin kendine özgü özellikleri de vardır. Maddelerin rengi, kokusu, tadıve şekli birbirinden ayrı olabilir. Tadına, kokusuna ve şekline bakarak ayırt edebileceğimiz maddeler vardır. Limonun tadı ve portakalın tadı birbirinden farklıdır. Tuz ve şekeri birbirinden ayırtetmek için tadına bakılabilir. Ancak her maddeyi tanımak ve diğerlerinden ayırmak için tadına, rengine, kokusuna ve şekline bakmak yeterli değildir. Ayrıca her maddeyi koklamak veya tatmak tehlikelide olabilir.  
 
Ayırt Edici Özellik: Maddeleri tanımayı ve diğerlerinden ayırmayı sağlayan özelliklere, ayırt edici özellikler adı verilir. Ayırt edici  özellikler her madde için farklı farklı değerler alır. Kaynama Noktası, Erime Noktası ve Donma noktası ile yoğunluk maddenin ayırt edici özelliklerinden bazılarıdır.
 
A. Erime ve Donma Noktası:
Erime: Katı bir maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesine erime denir. Bir katı maddeye ısı verildiğinde, maddenin sıcaklığında belirli bir değere kadar artış olur. Daha sonra madde sıvı hale geçene kadar sıcaklık sabit kalır. Sabit kalan bu sıcaklığa maddenin erime sıcaklığı  adı verilir. 
 
Katı maddenin miktarı  erime sıcaklığını etkilemez. Madde miktarı yalnızca kaynama ya da erime süresini  etkiler. Örneğin; bir 100g buzda  0 C de erir, 200g suda 0 C de erir.
 

Donma: Sıvı haldeki bir maddenin soğuyarak katı hale geçmesine donma denir. Bir saf maddenin erimeye başladığı sıcaklıkla, donmaya başladığı sıcaklık aynıdır. Örneğin; su 0 Cta donar, buz ise aynı sıcaklıkta erir. Maddeler hangi sıcaklıkta eriyorsa, sıvı hali de aynı sıcaklıkta donar. Donma süresince sıcaklık sabit kalır. Maddelerin erime ve donma sıcaklıklarının bilinmesi, onların kullanılmasını kolaylaştırır. 

 
B. Kaynama Noktası:
Yoğuşma: 
Gaz haldeki bir maddenin ısı kaybederek sıvı hale geçmesine yoğuşma denir. 

Isıtılan sıvıların sıcaklıkları, kaynama başlayıncaya kadar artar. Su ısıtılırken sıcaklığı 100 C oluncaya kadar sıcaklığı artar. Su ısıtılmaya devam edildiğinde sıcaklıkta artış olmaz. Bu sıcaklığa kaynama sıcaklığı denir.  Bu durumda suyun kaynama sıcaklığının 100 C0 olduğu anlaşılır.

 

Sıvıların kaynamaya başladığı sıcaklıklar farklıdır. Etil alkol, aseton ve eter gibi saf sıvıların kendine özgü kaynama sıcaklıkları vardır. Örneğin eter 64 C’ta kaynar. Sıvıları kaynama sıcaklıklarına bakarak ayırt edebiliriz.

 

C.Yoğunluk:

Hacimleri eşit olan iki farklı madde tartıldığında kütlelerinin farklı olduğu görülür. Hacmine oranla, kütlesi büyük olan maddelere yoğun maddeler adı verilir. Eşit hacimli iki farklı katıdan kütlesi büyük olan daha yoğundur. Yoğun olan maddenin birim hacmindeki madde miktarı daha fazladır. Yoğunluk: Bir maddenin birim hacminin kütlesine yoğunluk denir. Birim hacmi 1mL olarak alınır. Bu durumda bir maddenin 1mL sinin kütlesi, o maddenin yoğunluğunu verir. Bir maddenin yoğunluğunu hesaplamak için kütle ve hacminin bilinmesi gerekir. Bir maddenin yoğunluğu, Yoğunluk=Kütle/hacim eşitliği ile bulunur. Yoğunluk birimi g/mL veya g/cm3 dir. Suyun yoğunluğu 1 g/mL dir. Katı ve sıvı haldeki sıvılar için ayırt edici bir özelliktir. gazların sabit bir hacmi olmadığından yoğunluğu da sabit değildir.

 


 
 

İlgili Videolar

Benzer Konular

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Arama


Editörlerimiz

Son Eklenen Konular

Besinlerin Sindirimi

01 Şubat 2011
Besinlerin Sindirimi

BESİNLERİN SİNDİRİMİ A.Besinlerin Taşınması İnsan vücudunun her noktasında enerji enerji...

Boşaltım Sistemi

01 Şubat 2011
Boşaltım Sistemi

A.Boşaltımda Görevli Organ ve Yapılar İnsan vücudunda gerçekleşen faaliyetler sonucunda...

Sürtünme Kuvveti

01 Şubat 2011
Sürtünme Kuvveti

SÜRTÜNME KUVVETİ: Ali arkadaşlarıyla bir gün misket oynamaya başlamıştır....

Dünya, Güneş ve Ay

08 Şubat 2011
Dünya, Güneş ve Ay

Dünya Güneş ve Ay'ın Şekli: Gökyüzü olayları ve...

Bitkilerin Sınıflandırılması

26 Şubat 2011
Bitkilerin Sınıflandırılması

CANLILAR NASIL SINIFLANIR? Yakın çevremizde ve yeryüzünün diğer kısımlarında birbirinde...

Deney Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım Bu deneyin amacı sürtme yoluyla bir yapay...

Isınan Hava Yükselir

Isınan Hava Yükselir

Isınan hava yükselir Bu deneyin amacı ısınan havanın özküt...

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Tasırırmı Bu deneyde bardak içerisinde bir buz erittiğimizde bardaktan su taşıp...

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi Bu Deney Işığın farklı ortamlarda kırılması...

Elektromıknatıs Deneyi

Elektromıknatıs Deneyi

Balondan roket yapalım deneyi Bu deneyde bir çivin nasıl mık...