Anasayfa / 3. Sınıf Fen Konuları / Varlıkların Hareket Özellikleri

Varlıkların Hareket Özellikleri

VARLIKLARIN HAREKET ÖZELLİKLERİ

Hareket bir varlığın, başka bir varlığa göre yer değiştirmesi demektir. İnsanlar ve hayvanlar; koşma, atlama, yürüme, yüzme gibi değişik türde hareketler yaparlar. Bitkiler de çoğunlukla ışığa yönelme hareketi yaparlar. Cansız varlıklar dışarıdan bir etki olmadan hareket etmezler. Çevremizdeki canlılar çeşitli biçimlerde hareket ederler. Bu hareketleri hızlanma, yavaşlama, sallanma, dönme ve yön değiştirme hareketleri olarak sınıflandırabiliriz.

Hızlanma

Hareketli bir cisme, hareketle aynı yönde bir kuvvet uygulanıyorsa cisim hızlanır. Normal yolda yürürken adımlarımızı daha çabuk atmaya başladığımızda hızlanmış oluruz ve yürürken koşmaya başlarız. Babamızın kullandığı bir araba yolun tümsek olan kısımlarında yavaş iken yolda kimsenin olmadığı ve yolun düzgün olduğu kısımlarda hızla ilerler. Kayak yapan bir kişi yokuş aşağı hızlı bir şekilde ilerler.

 hareket

Yavaşlama

Hareketli bir cisme, hareket yönüne zıt yönde bir kuvvet uygulanıyorsa cisim yavaşlar. Örneğin; limana yanaşan bir gemi, yavaşlamak için pervanelerini ters yönde döndürerek hareket yönüne ters yönde kuvvet uygular, böylece yavaşlama hareketini başlatmış olur.

 

Sallanma

Salıncakta sallanan çocuğun hareketi veya saat sarkacının bir sağa bir sola salınması, sallanma hareketine örnektir.  Bunun dışında insanlarda bazen istemsiz durumlarda bir sağa bir sola veya bir öne bir arkaya şekilde sallanabilirler.

 sallanma

Dönme

Bir hareketli, sürekli aynı yörüngede dönüyorsa bu cisim dönme hareketi yapıyor denir. Örneğin; parklardaki dönme dolaplar bir dönme hareketi yaparlar, Dünyamız kendi etrafında bir dönme hareketi yapar, rüzgar gülleri esen bir rüzgar karşısında dönme hareketi yapar ve bizler de kendi etrafımızda dönebiliriz.

 dönme

Yön Değiştirme
Bir hareketli hareketi süresince aynı yönde hareket etmek zorunda değildir. Bazen dış etkenlere maruz kalarak yön değiştirdiğini gözlemleyebiliriz. Örneğin; yolda yürürken evde kitabımızı unuttuğumuzu hatırlarız ve yürüdüğümüz yolun tersi yöne yürüyerek eve gideriz, futbol maçlarında bir top bir oyuncunun ayağıyla vurmasıyla ilerlerken karşıdan gelen bir futbolcuya çarpıp geri dönebilir.

 

Sonraki Konu

Dünya’nın Şekli ve Yapısı

Uzayda yapılan gözlemler sonucunda Dünya’mızın Ay üzerine düşen gölgesinin yuvarlak olduğu kanıtlanmıştır. Uzaktan gelen bir geminin önce dumanını, sonra bacasını veya bayrağını daha

3 Yorum

  1. 8==========D gibi olmuş gerizekalı

  2. Ama Biz Sorularını İstiyorduk 🙁

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.