Buradasınız: Anasayfa3. sınıf Fen KonularıBilinçli Tüketici

Bilinçli Tüketici

Kullanıcı Oyu:  / 13
En KötüEn İyi 

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ:
Günlük yaşantımızda pek çok ürün tüketiriz. Annelerimiz bizim yiyecek ihtiyacımızı karşılamak için marketten alış veriş yaparlar veya üzerimize göre kıyafet edinmemiz için alış veriş yaparız. Temel ihtiyaçlarımızın dışında dinlenme
, eğlence, gezme ve okuma gibi sosyal ihtiyaçlarımız da vardır. Bu ihtiyaçlarımızı karşılamalıyız. Bunun yaparken de planlı olmalıyız.
Planlı Tüketim:
İhtiyaçlarımızın önem sırasının belirlenmesi

Temel ihtiyaçlarımıza göre hareket etmeliyiz. Öncelikli olan ihtiyaçlarımız neyse onları belirleyip daha sonra diğer ihtiyaçlarımızı karşılamalıyız. Ailemizi zor duruma sokacak aslında çok da ihtiyacımız olmayan şeyleri aldırmakta ısrarcı olmamalıyız.
İhtiyaçlarımız bütçemize göre ayarlama 
Her ailenin kendine göre bir ihtiyaç durumu vardır ve ihtiyaçlarının alımını düzenlemeleri gerekir. Giderlerin gelirlere göre ayarlanmasına aile bütçesini oluşturur. Bütçe ayarlanırken; kira
elektrik  yakıt gibi zorunlu giderlere öncelik verilir. Aile bütçesi hazırlanırken zorunlu ihtiyaçlarımızın belirlenmesinde biz de yardımcı olmalıyız. Gereksiz yere para harcamamalıyız. Çok pahalı eşyalar istemekten kaçınmalıyız.

bilinçli tüketici
Alış Verişlerimizde Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Malın Kalitesine Dikkat Etmeliyiz:
Kalite
 malın iyi ve kötü olma özelliğidir. Dış görünüşleri aynı olan mallar her zaman aynı kalitede olmayabilir. Örneğin; çok istediğimiz bir okul çantası farklı dükkanlarda farklı markalarla aynı fiyata satılıyor, bizim alacağımız çanta vereceğimiz fiyat da aynı olacağı için kaliteli olmalıdır. Alacağımız mallarda kalite, ucuzluk TSE damgası, üretim ve son kullanma tarihlerini aramalıyız. Üretim ve son kullanma tarihi, malın bozuk olup olmadığını belirtir. Besin maddeleri alırken tazeliğe ve temizliğine dikkat etmeliyiz. Ambalajlı besin maddelerinin üretim ve son kullanma tarihlerine bakmalıyız. Son kullanma tarihi geçmiş malları satın almamalıyız. Örneğin; ayakkabı alırken derisinin sağlam ve yumuşak olmasına dikkat etmeliyiz.

 bilinçli tüketici 2

Bütçeye Uygunluk:
Alış veriş yaparken aldığımız malın ücretini öğrenmeliyiz eğer bütçemize uygun ise ihtiyaçlarımız dahilinde almalıyız.  Kalitesi aynı
, fiyat bakımından bütçemize uygun malları almaya özen göstermeliyiz. Savurganlıktan kaçınmalıyız.

 bütçeye uygunluk

Tüketim Bilinci:

Toplumdaki bireyler olarak tüketimimizde bilinçli olmak zorundayız. Bilinçli bir tüketici, ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak alış veriş yapar. Alacağı malı yetkili atıcısından alır. Kalitesine, Türk standartlarına uygun olup olmadığına, üretim ve son kullanma tarihine bakar. Varsa garanti belgesini ister. Alış verişten sonra fiş, fatura gibi belgeleri alır. Aşağıdaki resimde bir marketten aldığımız malzemelerin fiyatları ve kaçar tane aldığımız gösterilmektedir. Bu bir satış fişidir ve yaptığımız her alış veriş için satış fişi istemeliyiz. Aldığımız ürünleri belirli kurallar çerçevesinde iade etmek ve değiştirmek için satış fişine ihtiyacımız vardır.

tüketim bilinci
Reklamların Etkisi:
Reklamlar televizyon, radyo
, gazete, dergi ve duvar panoları aracılığı ile yapılır. Reklamların amacı, tanıttığı ürünü daha çok satmak ve kar etmektir. Reklamlar her zaman gerçeği yansıtmaz. Ürünlerin hep iyi yönlerini tanıtırlar. Çekiciliğine kapılmamalıyız. Görerek almalıyız. Yoksa hatalı veya bozuk çıkabilir. Reklamı yapılan ürünlerin arasında almayı düşündüğümüz varsa çeşitli araştırmalar yapmalıyız. İhtiyacımız olan ürün arasından kaliteli ve fiyatı uygun olanı almalıyız.

reklamların etkisi
Tüketici Olarak Haklarımız:
Bilinçli bir tüketici olup ihtiyacımız olan malı yetkili satıcısından almalıyız. Doğru seçim yapabilmek için satıcıdan malla ilgili bilgiler istemeliyiz. Bilinçli bir tüketici zarara uğramamak için satın alacağı malı iyi araştırmalıdır. Hatalı ve bozuk malları almamalıdır. Kendisi de sağlam aldığı malı bozup geri vermeye çalışmamalıdır. Alış verişlerinde üretim ve son kullanma tarihlerine bakmalıdır. Yiyecek ve içeceklerin taze ve temiz olmasına özen gösterilmelidir. Tüketicinin aldığı mal bozuk
, hatalı ya da sağlığa zararlı çıkabilir. Böyle durumlarda malı, vakit geçirmeden aldığı yere götürüp değiştirmeye çalışmalıdır. Sonuç alamazsa haklarını koruma derneğine başvurmalıdır.

tuketıcı hakları

Parada Tutumluluk:
Para ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bir araçtır. Paralarımızı harcarken tutumlu olmalıyız. İhtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra kalan paramızı biriktirmeliyiz. Harçlıklarımızı ihtiyaçlarımız için harcamalıyız gereksiz yere harcama yapmamalıyız.

Zamanda Tutumluluk:
Bir günümüzü planlayıp hangi saatte ne yapacağımızı belirlemeli
, zamanımızı bilinçli kullanmalıyız. Zamanda savurganlık yapmamalıyız. Hangi saatte ders çalışacağımızı, dinleneceğimizi  oynayacağımızı planlamalıyız. Böylece her işimizi rahatlıkla yapabiliriz.

zamanda tutumluluk
Enerjide Tutumluluk:
Yaşamımızda birçok enerjiden yararlanmaktayız. Bunların en önemlisi ve temiz olanı elektrik enerjisidir. Enerjinin elde edilmesi oldukça güçtür. Bu nedenle enerjileri bilinçli kullanmalıyız. İşimiz bitince elektrik lambalarını söndürmeliyiz. Paramızın boşa gitmesini önlemeliyiz.

enerjıden tutumluluk
Nasıl Verimli Oluruz?

çöp 1
Kullanmadığımız giysilerimizi, kitaplarımızı, okul eşyalarımızı ihtiyacı olan insanlara vermeliyiz. Çöpe atmamalıyız. Evlerimizde bulunan çöp kovalarımızda cam çöpler için ayrı, kağıt çöpler için ayrı, plastik çöpler için ayrı yer açmalıyız. Bu eşyaların geri dönüşümü vardır ve tekrar başka eşyalara dönüştürülebilir.

 verimli

Arama


Editörlerimiz

Son Eklenen Konular

Duyu Organları

13 Temmuz 2013
Duyu Organları

DUYU ORGANLARI VE GÖREVLERİ İnsanların vücudunda beş farklı duyu organı vardır....

Duyu Organları Sağlığı

13 Temmuz 2013
Duyu Organları Sağlığı

DUYU ORGANLARIMIZIN SAĞLIĞI Dilimizin sağlığını korumak için yapmamız gerekenler: Sabah erkenden...

Varlıkların Hareket Özellikleri

13 Temmuz 2013
Varlıkların Hareket Özellikleri

VARLIKLARIN HAREKET ÖZELLİKLERİ: Hareket bir varlığın, başka bir varlığa göre yer...

Cisimleri Hareket Ettirme ve Durdurma

13 Temmuz 2013
Cisimleri Hareket Ettirme ve Durdurma

CİSİMLERİ HAREKET ETTİRME VE DURDURMA: Günlük hayatımızda yaptığımız hemen hemen her...

Maddeyi Niteleyen Özellikler

13 Temmuz 2013
Maddeyi Niteleyen Özellikler

MADDEYİ NİTELEYEN ÖZELLİKLER: Maddeleri kendi içlerinde taşıdığı niteliklere...

Deney Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım Bu deneyin amacı sürtme yoluyla bir yapay ...

Isınan Hava Yükselir

Isınan Hava Yükselir

Isınan hava yükselir Bu deneyin amacı ısınan havanın özkütl...

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Tasırırmı Bu deneyde bardak içerisinde bir buz erittiğimizde bardaktan su taşıp...

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi Bu Deney Işığın farklı ortamlarda kırılmasın...

Balondan Roket Yapalım

Balondan Roket Yapalım

Balondan roket yapalım deneyi Bu deney okul öncesi öğrenci...