Anasayfa / 11. Sınıf Fizik Konuları / Taşırma Kapları

Taşırma Kapları

TAŞIRMA KAPLARI

1. Sıvının özkütlesinden küçük olan bir cisim taşırma kabına bırakılırsa yüzer.

Yüzen cisimler ağırlığı kadar ağırlıkta sıvı taşırır. Kaldırma kuvveti ağırlığa eşittir. Taşırma kabında bir ağırlaşma olmaz.

yüzen cisim 1

2. Sıvının özkütlesine eşit olan bir cisim taşırma kabına bırakılırsa askıda kalır.

Askıda kalan cisimler, ağırlığı kadar ağırlıkta ve hacmi kadar hacimde sıvı taşırır. Sıvının cisme uyguladığı kaldırma kuvveti cismin ağırlığına eşittir. Taşırma kabında bir ağırlaşma olmaz.

askıda kalan cisim

3. Sıvının özkütlesinden büyük olan bir cisim taşırma kabına bırakılırsa batar. Batan cisimler hacmi kadar hacimde sıvı taşırır. Cismin ağırlığı kaldırma kuvvetinden büyüktür. Taşırma kabında bir ağırlaşma olur.

 ban cisim

ÖZELLİKLER:

1. Sıvı içine daldırılan bir cismin ağırlığı, havadaki ağırlığına göre kaldırma kuvveti kadar hafifler.

ip gerilmesi1

2. Sıvı içinde dengede olan bir cismin özkütlesi sıvının özkütlesine eşit veya küçükse ipteki gerilme sıfır olur.

ipgerilmesi2

3. Katı bir cisim kendi sıvısı içinde batmış ise katı eridiğinde sıvı seviyesi artar.

sıvı-katı1

4. Katı bir cisim kendi sıvısında yüzüyorsa, cisim eridiğinde sıvı seviyesi değişmez. Örneğin 9/10‘u su içinde olan buz eridiğinde, kaptaki su düzeyi değişmez.

sıvı-katı2

5. Özkütlesi sıvının özkütlesinden küçük olan bir cisim, kabın tabanına bağlı durumda iken ip kesildiğinde, kabın ağırlığı değişmez. Su seviyesi azalır.

ip gerilmesi 3

6. Özkütlesi sıvının özkütlesinden büyük olan bir cisim, ipe bağlanıp taşma olmayacak şekilde sıvıya bırakıldığında, kabın ağırlığı kaldırma kuvveti ile doğru orantılı olarak artar. Cisim sıvıda tamamen serbest bırakıldığında kabın ağırlığı cismin ağırlığı kadar artar.

ip gerilmesi 4

7. Bir cisim birbirine karışmayan iki sıvıda dengede kalıyorsa her bir sıvının cisme uyguladığı toplam kaldırma kuvveti cismin ağırlığına eşit olur.

farklı sıvılarda

8. Cisimlerin ağırlık merkezi, türdeş cismin geometrik merkezindedir. Kaldırma kuvveti ise cisimlerin batan hacimlerinin geometrik merkezidir. Sıvı içerisindeki bir cismin dengede olması için ağırlık merkezi vektörü ile kaldırma kuvveti vektörünün aynı düşey doğrultuda olması gerekir.

 

 

 

 

dengede

Benzer Konu

YGS LYS Kaldırma Kuvveti Çalışma Kağıdı

Ygs hazırlık öğrencileri için hazırladığım 65 sorudan oluşan çalışma kağıdı. Bu çalışma kağıdında madenin ortak özellikleri, maddenin ayırt edici özellikleri soruları var. İçerisinde ayrıca ygs sınavında çıkmış sorula

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.