Etki Tepki Yasası

 

ETKİ  TEPKİ KUVVETİ ÇİFTİ

 

Etkileşim hâlinde olan tüm cisimler birbirine kuvvet uygular. Her etkiye eşit ve zıt yönlü tepki kuvveti vardır.Etki ve tepki kuvvetleri aynı büyüklükte ve zıt yönlü olmasına rağmen farklı cisimler üzerine etki ettiğinden birbirlerinin etkisini yok etmezler.

Etki ile tepki arasıdaki ilişki      Fetki = – Ftepki          şeklinde gösterilir.

etki-tepki

 

Yukarıdaki resimde kayıktan atlayan birinin etki-tepki kuvvetleri görülmektedir. Etki ile tepki kuvvetleri farklı cisimler üzerine uygulanmaktadır. Kayıktan iskeleye doğru atlayan bir kişi, kayığa etki ettiği için kayık geriye doğru hareket eder ve iskeleden uzaklaşır.Atlayan kişi ise denize düşebilir. Burada dikkat edilmesi gerekilen nokta, etki edilen cisim ile tepki gösteren cismin farklı cisimler olduğudur. Bundan dolayı etki ve tepki kuvveti eşit ve zıt yönlü olmasına rağmen birbirini dengelemez.

etki-tepki1

 

Yukarıda verilen resimlerde,     tekerlekli paten giymiş kızlar birbirlerini itiyorlar. Burada etki ile tepki farklı kişilere uygulandığından birbirlerini dengelemez. Yani herbirine net bir kuvvet uygulandığından zıt yönlerde hareket ederler.

Bir cisme uygulanmak istenen etki, cismin gösterebileceği maksimum tepkinin büyüklüğü ile orantılıdır.

etki-tepki2

Mesela bir araba saman yığınına çartığında yapacağı etki ,samanların göstereceği tepki kadardır. Daha büyük olamaz. Saman yığınının etkisi küçük olduğundan araba etkilenmeden yoluna devam eder. Fakat araba bir duvara çarptığında, duvarın maksimum tepki kuvveti daha büyük olduğundan arabada hasar oluşur.

etki-tepki3

Etki – Tepki Kuvvetlerinin ve Düzeneklerinin İvmelerinin Alınması

 

Etki-Tepki büyüklüğü, etkilerşme düzeyine dik olan kuvvetlerin bileşkesinden bulunur. Etki-Tepki büyüklüğüne N denir. Cisim ağırlığı G=mg olmak üzere, şekillerde etki-tepki büyüklüğü olan N değerleri verilmiştir.

Yorum Yaz

Mail adresin yayınlanmayacak.
Gerekli alanları işaretleyin*