Anasayfa / 10. Sınıf Fizik Konuları / Elektroskop ile Yük Tayini

Elektroskop ile Yük Tayini

ELEKTROSKOP İLE YÜK TAYİNİ

elektroskop2Elektroskop: Bir cismin yüklü olup olmadığını yüklü ise yükünün cinsini ve miltarını öğrenmeye yarayan alete elektroskop denir. Elektroskop topuz ve yapraklar olmak üzere iki kısımdan oluşur. Nötr bir elektroskobun daima yaprakları kapalıdır. Elektroskop herhangi bir yükle yüklenirse yaprakları açılır.

 

 

 

elektroskop-yukluYüksüz (Nötr) bir elektroskoba yüklü yüklü bir cisim dokundurulduğunda cisimdeki yüklerin bir kısmı elektroskoba geçer. Bu yükler elektroskobun topuzuna ve yapraklarına dağılır. Yapraklardaki yükler birbirine itme kuvveti uygulayarak yaprakların açılmasını sağlar. Yapraklardaki yükler ne kadar fazla ise yapraklar okadar fazla açılır. Elektroskobun topuzu topraklanırsa elektroskop nötrlenir ve yapraklar tekrar kapanır.

 

Elektroskop İle Bir Cismin Yükünü Bulma:

Elektroskop ile bir cismin yükünü bulmak için 2 farklı yol izlenebilir. Birincisinde Yüklü elektroskoba yüklü cisim dokundurularak, diğerinde ise yüklü elektroskoba yüklü cisim yaklaştırılarak. Her iki durumda yapraklarda meydana gelen değişikliğe göre yüklü cismin yükü ve miktarı bulunabilir.

1- Yüklü Bir Cismi Yüklü Bir Elektroskoba Dokundurma:

elektroskop-yuklu-iseÖncelikle yüksüz elektroskop yükü bilinen bir cisme dokundurularak yüklenmesi sağlanır. Daha sonra yükünü öğrenmek istediğimiz Cisim yüklü elektroskoba dokundurulur. Yaprakların durumuna göre dokundurulan cismin yükünün cinsi ve yük miktarı bulunabilir buna göre; yüklü bir elektroskoba yüklü bir cisim dokundurulduğunda yapraklarda 5 farklı durum gözlenebilir. Bunlar:

1) Yapraklar Biraz Açılır İse: Yüklü elektroskoba yüklü cisim dokundurulduğunda yapraklar biraz açılıyor ise elektroskop ile cismin yükü aynı işaretlidir.

2) Yapraklarda Değişme Olmaz İse: Cisim elektroskoba dokundurulduğunda yapraklarda bir değişiklik olmuyor ise cismin yükü ile elektroskobun yükü aynıdır. 

 3)Yapraklar Biraz kapanıyor ise: Cisim dokundurulduğunda elektroskobun yaprakları biraz kapanıyor ise burada üç farklı durum oluşur;

a) Cismin yükü ile elektroskobun yükü aynıdır. Yük miktarı için bir şey söylenemez

b) Cismin yükü ile elektroskobun yükü zıttır ve elektroskobun yükü cismin yükünden fazladır. (qc <qe )

 c) Cisim Nötrdür.

 

4) Yapraklar tamamen kapanıyor ise; Cisim dokundurulduğunda elektroskobun yaprakları tamamen kapanıyor ise elektroskop nötr hale geçmiştir. Bu durumda cismin yükü ile elektroskobun yükleri zıt işaretli ve yük miktarları birbirine eşittir. (qc =qe )

5) Yapraklar Kapanıp Tekrar Açılıyor İse; Bu durumda elektroskop ile cisim zıt yüklüdür ve cismin yükü elektroskobun yükünden fazladır. (qc >qe )

2- Yüklü Bir Cismi Yüklü Bir Elektroskoba Yaklaştırma:

Yüklü bir elektroskoba yüklü cisim yaklaştırıldığında yapraklarda 4 farklı durum ortaya çıkar. Bunlar;

a) Yapraklar Biraz açılır: Bu durumda Elektroskop ile cismin yükü aynı işaretlidir.

b) Yapraklar biraz kapanır: Bu durumda elektroskobun ve cismin yükü zıt işaretlidir.

c) Yapraklar tamamen kapanır ise: elektroskop ve cismin yükü zıt işaretlidir.

d) Yapraklar kapanıp tekrar açılır ise: Elektroskop ile cisim zıt yüklüdür.

**** Nötr bir cisim elektroskoba yaklaştırılırsa elektroskobun yaprakları biraz kapanır.

Hakkında Gencay Han

Gencay Han
1978 Kaman/Kırşehir doğumluyum. 2001 yılında Selçuk Üniversitesi fizik öğretmenliğinden mezun oldum. 2002 yılından itibaren Erzurum ve İstanbul’da olmak üzere farklı ilköğretim ve liselerde çalıştım. Şuan Zeytinburnu Anadolu lisesinde Fizik Öğretmeni olarak çalışmaktayım. 2008 yılından itibaren bu site üzerinde çalışıyorum. Amacımız aranılan bilgide farklı kaynak oluşturmak ve paylaşmak. 4 yılda belli bir seviyeye gelen sitemize sizinde yardımlarınızı beklerim.

Sonraki Konu

Deprem Nedir? Depremden Korunma yolları

Terim anlam olarak ise yerkabuğunda meydana gelen ani sarsıntı, yer sarsıntısıdır. Ayrıca zelzele, hareket gibi halk arasında kullanılan eş anlamlıları da vardır. Evrende sürekli yaşam canlı ve cansız diye adlandırdığımız maddelerin birbirleriyle etkileşimi; birleşimi, dağılımı, dönüşümü üzerine kuruludur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA

*