Anasayfa / 10. Sınıf Fizik Konuları / Direnç Ve Dirençlerin Bağlanması

Direnç Ve Dirençlerin Bağlanması

DİRENÇ: Devreye uygulanan gerilim ve akım bir uçtan diğer uca ulaşıncaya kadar izlediği yolda birtakım zorluklarla karşılaşır. Bu zorluklar elektronların geçişin etkileyen veya geciktiren kuvvetlerdir. İşte bu kuvvetlere DİRENÇ denebilir. İngilizce Resistance başka bir değişle elektrik akımına karşı gösterilen zorluğa DİRENÇ denir. “R” harfi ile sembollendirilir. Birimi ise “Ω” Ohm’dur. Elektrik, elektronik devrelerinde en yaygın olarak kullanılan devre elemanları dirençlerdir. Direncin iki temel görevi vardır; akımı sınırlamak ve gerilimi bölmektir. Elektrikle çalışan bütün araç gereçler bir dirençtir. Örneğin lambalar, buzdolabı, televizyon saç kurutma makinası bir direnç özelliği gösterir. Ayrıca Elektriği taşımada kullandığımız iletken tellerde bir dirençtir.

İLETKEN TELLERİN DİRENCİ 

iletken teller de direnç özelliği gösterir. Elektronun hareketini zorlaştırır. Bu direnç değeri İletken telin yapıldığı maddenin cinsine, telin uzunluğuna ve telin kesit alanına bağlıdır. Telin uzunluğu arttıkça zorluk (direnç) artar, telin kalınlığı arttıkça zorluk (direnç) azalır. Maddenin cinsine bağlı olan direnç gösterme değerine özdirenç denir. Öz direnç (sabit sıcaklıkta) maddeler için ayırt edici bir özelliktir.

iletkenin-direnci-2

Direnç birim tablosu

direnc-birimleri

DİRENÇLERİN BAĞLANMASI:

1)SERİ BAĞLANMASI

Bu tür bağlantıda dirençler seri bir hat üzerine seri bağlanır. Bütün bu dirençlerin üzerinden aynı akım geçmektedir. Seri dirençlerin toplamı eş değer direnci verir.Tüm dirençlerin yaptığı etkiyi tek başına yapan etkiye denir ve R şeklinde gösterilir. Seri bağlı dirençlerde toplam direnç hesabını kontrol etmek için eşdeğer direnç değeri her zaman devredeki en yüksek direnç değerinden büyüktür. Seri bağlı dirençler iletken tellerin uc uca eklenmesi gibi davranır. kalınlığı aynı 3 iletken tel uc uca eklendiğinde telin boyu artmış olur. direnç boyla doğru orantılı olduğu için eşdeğer direç artar.

direnclerin-seri-baglanmasi

                                           (Eşdeğer Direnç) R = R1 + R2 + R3

 2) PARALEL BAĞLANMASI

Dirençlerin karşılıklı uçlarla birbirine bağlanmasıdır. Paralel bağlı dirençlerin terslerinin toplamı eş değer direncin tersine eşittir. Dirençler paralel bağlandığında eş değer direnç azalır. Paralel bağlamada elektronların geçişi kolaylamış olur çünkü üst üste konulmuş iletken tel gibi davranır. Bundan dolayı iletken telin kesiti artmış olacaktır. Kesitin artması direnç değerini düşürecektir.

direnclerin-paralel-baglanmasi

Benzer Konu

Aydınlanma ve Işık Şiddeti

Işık şiddeti, ışık akısı ve aydınlanma şiddeti nedir. Işık şiddeti bir kaynaktan çıkan fotonların sayısına bağlıdır. Foton sayısı kaynağın gücüne bağlıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.