Buradasınız: Anasayfa10. Sınıf Fizik KonularıUzunluk Büzülmesi

Uzunluk Büzülmesi

Kullanıcı Oyu:  / 5
En KötüEn İyi 

boykisalmasi1Işık hızına yakın hızlardaki hareketlerde yapılan ölçmelerde zamanın genişlemesinden farklı olarak boyda da değişmeler meydana gelir.Hareket doğrultusundaki uzunlukta gerçekleşen bu durum boy kısalması yada uzunluk büzülmesi denir.
Bir gözlemciye göre hareket eden cismin L uzunluğu her zaman bu cismin gözlemciye göre durgun olduğu L uzunluğu kısadır.Uzunluk büzülmesi sadece bağıl hareket doğrultusunda gerçekleşir.
 İki nokta arasındaki uzunluk ölçümü  referans çerçevesine bağlıdır.Hareket halindeki bir çerçeveden ölçüm yapan gözlemci bu nesnenin uzunluğunun gerçek uzunluğundan kısa olduğunu söyler. Bu duruma uzunluk büzülmesi denir.uzunlukkisalmasi1

Burada:

L: Ölçülen Uzunluk

Lo: Gerçek Uzunluk

V: Aracın Hızı

C: Işık Hızı

 

Bir uzay aracı bir yıldızdan diğerine v sabit hızıyla gitmekte, biri yeryüzeyinde ve diğeri uzay aracının içinde olmak üzere iki gözlemci bulunmaktadır. Yeryüzündeki gözlemci yıldızlar göre de sabit olduğunu kabul edelim.

 

Uzunluk büzülmesi ile ilgili şu örneği inceleyelim.  Bir koşucu gerçek uzunluğu 15 metre olan sırık ile gerçek uzunluğu 10 metre olan bir barakanın ön kapısından girip içinden 0,75c sürati ile geçip arka kapısından çıkmayı düşünüyor.Yerdeki gözlemci de elindeki kumanda ile ön ve arka kapıları aynı anda açıp kapayarak yardımcı olmaya çalışıyor. Elindeki sırıkla koşucu ve baraka aynı anda hepsi yerdedir. Koşucu ve yerdeki gözlemci sırığın baraka içinde sığabileceğinde anlaşamazlar. Çünkü Yukarıdaki değer yerdeki gözlemcinin barakanın uzunluğun daha kısa olarak ölçtüğü uzunluktur.

boykisalmasiDolayısıyla ile yerdeki gözlemci sırığın baraka içine girebileceğini söyler. Oysa koşucunun gözünden bu böyle değildir. Bu bir paradokstur, çelişkidir. Koşucu sırığın  içeriye sığamayacağını söyler.

Yandaki şekil, aracın hızına göre uzunluğun nasıl değiştiğini göstermektedir. Buna göre aracın hızı ışık hızına yaklaştıkca uzunluk kısalmaktadır. Aracın hızı ışık hızına eşit olduğunda uzunluktan söz edilemez.

 

 

 

 

İlgili Videolar

Benzer Konular

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Arama


Editörlerimiz

Deney Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım

Mıknatıs Yapalım Bu deneyin amacı sürtme yoluyla bir yapay...

Isınan Hava Yükselir

Isınan Hava Yükselir

Isınan hava yükselir Bu deneyin amacı ısınan havanın özküt...

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Taşırırmı

Buz Suyu Tasırırmı Bu deneyde bardak içerisinde bir buz erittiğimizde bardaktan su taşıp...

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi

Bükülen Kalem Deneyi Bu Deney Işığın farklı ortamlarda kırılması...

Elektromıknatıs Deneyi

Elektromıknatıs Deneyi

Balondan roket yapalım deneyi Bu deneyde bir çivin nasıl mık...